Erzincan'ın yüksek rakımlı yaylalarında beslenen akkaraman koyunları ve kıl keçilerinin sütünden üretilen coğrafi işaretli Erzincan tulum peyniri, 3-4 aylık bir olgunlaşma sürecinin ardından sofralara sunuluyor.

Yaz mevsiminde, 3 bin rakımı aşan yaylalarda otlayan akkaraman ırkı koyunlar ve kıl keçilerinden elde edilen süt, yöreye özgü Kemah tuzu ve doğal olarak üretilen şirden (peynir mayası) ile bir araya getirilerek Erzincan tulum peyniri üretiliyor.

Coğrafi işaret taşıyan bu tulum peyniri, 3-4 aylık olgunlaşma sürecinin sonunda kahvaltı sofralarını süslemeye hazır hale geliyor.

Erzincan Tulum Peyniri, yıllardır kahvaltı sofralarını süsleyen ve nesilden nesile aktarılan bir lezzet. İlk üretimin ne zaman ve nasıl yapıldığı, keçi ve koyun derisinden yapılan tulumlara süt basma fikrinin nasıl ortaya çıktığı belirsizdir, ancak bu kadim topraklar, Fırat Nehri'nin sularıyla yıkanmış ve yüzyıllardır bu benzersiz lezzeti Anadolu'nun evlatlarına miras bırakmıştır.

Erzincan ile özdeşleşmiş olan Erzincan Tulum Peyniri, Osmanlı Padişahlarından başlayarak Anadolu'nun dört bir yanındaki evlerde lavaş ve çay ile mükemmel bir ikili oluşturarak ülkenin dört bir yanına yayılmıştır. Bu lezzetli üçlüye bazen Kemah'ın cevizi, bazen Cimin'in üzümü veya Erzincan'ın yerel domatesleri eşlik etmiştir.

Erzincan Tulum Peyniri'nin benzersiz lezzetinde, Erzincan'ın 3 bin metre yükseklikteki yaylalarında yetişen bitkilerin, sütün aromasını artıran akkaraman koyununun, Kemah tuzunun ve şirdenin yanı sıra bu muhteşem lezzeti sofralarımıza taşıyan ustaların büyük bir payı bulunuyor.

Erzincan'ın yaylalarında üretilen tulum peynirleri, mayıs ayından bu yana olgunlaşıyor ve bu dönemde tüketicilere sunuluyor. Yüzlerce aile, yaklaşık 4 ay boyunca koyunlarını otlatarak Erzincan tulum peyniri üretiyor ve binlerce ton peynir, tesislerde paketlenmeye devam ediyor.

İşsizlik oranı 0,5 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti İşsizlik oranı 0,5 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti

Erzincan'ın yüzölçümünün üçte biri meralar ve yaylalardan oluşuyor ve Erzincan Tulum Peyniri sektörü binlerce kişiye istihdam sağlıyor. Bu eşsiz peynir, ülke genelinde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde sofraları süslüyor. Erzincan Tulum Peyniri'nin lezzeti, yüksek rakımlı meralarda otlayan koyunların sütünden elde edilmesinden kaynaklanıyor.