Düzce Üniversitesi tarafından, Gürcistan Ankara Büyükelçiliği ve Düzce Gürcü Kültür Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan “Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu”, 27-28 Ekim tarihlerinde yapılacak.

Gürcü Kaligrafileri, Gürcü Milli Kıyafetleri, Gürcüce-Türkçe, Türkçe-Gürcüce tercüme kitaplarının sergisiyle başlayacak sempozyuma Türkiye, Gürcistan, ABD, Rusya, İtalya, Japonya, Pakistan ve İran’dan alanında uzman 65 akademisyen katılacak.

Onur Kurulu’nda Gürcistan Türkiye Büyükelçisi George Janjgava, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Sokhumi Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zurab Khonelidze, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Duygu Ekinci ve Düzce Gürcü Gürcü Kültür Derneği Başkanı Aydın Kubilay’ın yer aldığı “Uluslararası Türk-Gürcü İlişkileri Sempozyumu”, Düzce Üniversitesi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Açılış oturumuyla birlikte 11 oturum halinde yapılacak sempozyumda akademisyenler, Türk-Gürcü Dil ve Kültür ilişkileri, Türkçe-Gürcüce, Gürcüce-Türkçe Tercümeler, Kartevolojinin Güncel Meseleleri, Tarih ve Uluslararası İlişkiler, Dilbilim, Tarih ve Etnografya, Edebiyat ve Folklor, Sanat ve Kültür konularıyla ilgili bildiriler sunulacak.

Kısa film gösterimlerinin de gerçekleştirileceği sempozyum, Düzce Üniversitesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinin okuyacağı şiirler ile birlikte Düzce Gürcü Kültür Derneği Müzik Korosu ve folklor ekibinin gösterilerine sahne olacak.

2 gün sürecek sempozyumun ardından davetliler, tarihi milattan önce 3’üncü yüzyıla uzanan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ni ziyaret edecek.

Aynı zamanda Düzce Gürcü Kültür Derneği’nin kuruluşunun 25. yılı olması sebebiyle de ayrıca önem taşıyan sempozyum, her kesimden ilgililerin katılımına açık olacak.