Amasya’nın Suluova ilçesinde düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğinde binlerce fidan toprakla buluştu. 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı’na 10 bine yakın fidan dikildi. Anlamlı günde yöredeki şehit madenciler de unutulmayarak isimleri yaşatıldı.

Yeni Çeltek Kömür İşletmesinde 1990 yılındaki grizu patlamasında şehit olan 68 madenciden Mehmet Ali Koca’nın oğlu Ömer Koca, “Madenci şehit yakınları olarak şehitlerimizin isimlerini bu hatıra ormanında yaşatmayı istedik. Bizler yakınlarımız adına fidan diktiğimiz için çok mutluyuz” dedi. Şehit madenci Ömer Baykuş’un babası Mustafa Baykuş ise, “Evladımın bir dikili ağacı oldu, duygulandım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Pınarbaşı ve Sarız da doğalgaza kavuşacak Pınarbaşı ve Sarız da doğalgaza kavuşacak

11 Kasım’ın 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan edildiğini hatırlatan Amasya Valisi Yılmaz Doruk da, “Yeşile ve ormana tarih boyunca sahip çıkan bir kültürün mirasçısı olan bizler gelecek nesillere temiz, yaşanabilir ve yeşil bir çevre bırakmak için çalışmalıyız. Tarih boyunca yurt edindiğimiz bu topraklarda kök salıp yeşeren ormanları korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillere aktarmak en temel görevlerimizden biridir” şeklinde konuştu.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nün organize ettiği programa AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Amasya OBM Müdürü Ferdi Özer, protokol üyeleri ve vatandaşlar da katıldı.