Antalya Valiliği himayesinde, bir ay önce Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Enerji Akdeniz Elektrik arasında imzalanan protokolün ardından, pilot okullarda enerji okuryazarlığı eğitimleri başladı. CK Enerji Akdeniz Elektrik uzmanları bugüne kadar 5 okulda 500’e yakın öğrenciye enerji okuryazarlığı eğitimleri verdi. Hedef, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı sonuna kadar 5 bin öğrenciye ulaşmak.

CK Enerjinin kıt kaynakların verimli kullanımı ve tasarruf alışkanlıklarının oluşturulması hedefi ile 2018 yılından itibaren hayata geçirdiği Enerji Okuryazarlığı Projesi, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda çocuklarla buluştu. Antalya Valiliği himayesinde, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Enerji Akdeniz Elektrik arasında bir ay önce imzalanan protokolün ardından belirlenen pilot okullarda eğitimler başladı. CK Enerji Akdeniz Elektrik uzmanları bugüne kadar toplam 5 okulda, enerji okuryazarlığı eğitimlerini tamamlayarak 500 çocuğa ulaştı. Proje bünyesinde haziran ortasına kadar 5 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Eğitimi tamamlayan çocuklar sertifikalı enerji elçisi olacak

CK Enerji Akdeniz Elektrik, “Enerji Okuryazarlığı Projesi” çerçevesinde Antalya’da belirlenen toplam 50 okulda 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilkokul 3. ve 4. sınıf, ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine “elektriğin ne olduğu, nasıl üretildiği, güvenli elektrik kullanımı, enerji verimliliği, evde ve okulda enerji tasarruf yöntemleri” anlatılıyor. Eğitim alan öğrencilere ’enerji elçisi’ sertifikası verilirken, yeşil enerji konusunda da toplumsal farkındalık için ilk adım atılıyor. Ayrıca enerji okuryazarlığı eğitimlerinin sonuçlarını ölçümlemek için eğitim öncesi ve sonrasının dahil olduğu 6 aylık dönemlerdeki elektrik faturaları takip edilerek, tüketimlerini en fazla düşüren 3 okula ödül verilmesi yönünde de çalışma yürütülüyor.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın annesi vefat etti Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın annesi vefat etti

5 bin öğrenci ile 5 bin aileye de ulaşılmış olacak

CK Enerjinin Enerji Okuryazarlığı Projesi ile toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştığını belirten CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Fahrettin Tunç, “2018 yılından itibaren başlatılan bu projenin; tüketicilerin elektrik faturasındaki kalemleri tek tek görmesine imkan veren ‘şeffaf fatura’, en çok kullanılan elektrikli ev aletlerinin ne kadar elektrik tükettiğini gösteren ‘tüketim hesaplama butonu’, bilinçli elektrik kullanımını desteklemek üzere de ‘tüketici kitapçığı ve ‘verimlilik önlemleri’ gibi birçok ayağı var. Bunlardan biri de geleceğimiz olan çocuklarımıza yönelik olarak ilk ve ortaokullarda gerçekleştirilen eğitimler. 2019 yılında bölgemize başlattığımız bu projeyi geçtiğimiz günlerde yaptığımız protokol ile yeniledik. İmzalamış olduğumuz protokol bünyesinde Antalya’da toplamda 50 okulda eğitim vererek gençlerimizi elektriğin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar geçirdiği aşamaları, enerjinin verimli kullanımının önemini aktaracağız. Arkadaşlarımız ilk eğitimlere başladı. Hedefimiz toplam 5 bin öğrenci ile 5 bin aileye ulaşarak, enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanımı konusunda destek sunmak” dedi.