Ardahan’da zorunlu kış lastiği uygulamasına günler kala oto lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor.

Vatandaşlar, 1 Aralık itibarıyla başlayacak kış lastiği taktırma zorunluğu sebebiyle lastik tamircilerinin yolunu tutarken, lastikçilerde de yoğun mesai başladı. Ülke genelinde kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak. Uzmanlar, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin yol güvenliği için hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Kentin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası lastik satıcıları ve tamircilerinde yoğunluğa neden oldu. Ardahan’daki lastik satıcı ve tamircileri, kış lastiği takmak isteyen müşteriler için gün boyu mesai harcıyor.

Sürücüler, son günlerde hava sıcaklığının eksi dereceye düşmesiyle kış lastiğini değiştirme ihtiyacının zorunluluk haline geldiğini söylediler.

Oto lastik ustası Ulaş Lale, güvenlik için kış lastiği kullanmanın zorunlu olduğunu belirterek, kış lastiği kullanımının özellikle ticari araçlarda 1 Aralık’tan itibaren zorunlu hale geldiğini söyledi. Lale, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık bir ay öncesinden kış lastiği mesaisine başladık. Fakat bu yıl hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde. Bu nedenle önceki yıllara oranla fazla bir yoğunluk yaşanmıyordu. Ama son günlerde etkili olan soğuk ve beklenen kar yağışıyla birlikte yoğunluk yaşamaya başladık. 1 Aralık itibarıyla zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle yoğunluk bekliyoruz. Şu ana kadar kış lastiği değiştirme oranı yüzde 50’ye ulaştı. Kış lastiği güvenlik açışından çok önemli, bu nedenle bir an önce sürücülerin araç lastiklerini değiştirmelerini tavsiye ediyoruz. Şimdiden sürücülerin güvenli bir kış geçirmelerini diliyorum."