Evrenin Sırlarını Aydınlatacak Dev Kamera Evrenin Sırlarını Aydınlatacak Dev Kamera

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması, cep telefonlarının bataryalarının ısınmasına ve bazı problemlere yol açabiliyor. Bu konuda uyarılarda bulunan telefon tamircileri, sahte bataryalara karşı da vatandaşları dikkatli olmaları konusunda bilgilendirdi.

Şarjda Uzun Süre Bırakmanın Zararları

Cep telefonlarının bataryalarını şarj edildikten sonra uzun süre prizde bırakmak, bataryaların şişmesine ve cihazın ömrünün kısalmasına neden olabiliyor. Erzincan’da cep telefon tamirciliği yapan Murat Koç, özellikle sıcak havalarda telefon bataryalarının aşırı ısınmasından dolayı cihazda da ısınma problemleri yaşandığını belirtti.

Sahte Bataryalara Dikkat

Tamirci Murat Koç, sahte bataryaların kullanımının önerilmediğini ve bu bataryaların çabuk şişerek telefonun ömrünü kısalttığını ifade etti. Koç, şunları söyledi: "Yaz dönemlerinde bataryalar çok fazla ısındığı için aynı zamanda telefonlar da ısınıyor, bunlarla birlikte batarya şişiyor ve bazı problemler oluyor. Yaz döneminde telefonlarda en çok sıcaklıklardan kaynaklı şarj entegreleri bozuluyor. Bu da aynı şekilde bataryayla bağlantılı bir durum. Sahte bataryalarda aslında çok fazla patlama meydana gelmiyor. Ama çabuk şişebiliyorlar, telefon ömrünü kısaltabiliyorlar ve cihaz verimini düşürebiliyorlar. Dolayısıyla sahte bataryalar pek önerilmiyor. Piyasada bazı kaliteli markalar var, daha çok onlar tercih edilebiliyor."

Orijinal Batarya Bulunabilirliği

Koç, her modelin orijinal bataryasının her zaman bulunamayabileceğini belirterek, bazı modellerin bataryalarının sadece teknik servislerde bulunabildiğini söyledi. Bu nedenle piyasada bulunan çeşitli kaliteli markaların kullanılmasını önerdi. Koç, esnafların daha kolay erişilebilir olması nedeniyle vatandaşların genellikle onları tercih ettiğini de ekledi.

Vatandaşlara Tavsiyeler

Telefon tamircisi Murat Koç, vatandaşların yaz döneminde telefonlarını özellikle fazla şarjda tutmamaya dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Koç, "Şarj esnasında telefon ısınır. O yüzden batarya dolduğu zaman fiş çekilmeli. Böylelikle hem telefonun hem de pilin ömrü daha uzun olur. Ayrıca hiçbir cihaz güneşe maruz kalmamalı," dedi.

Editör: Selçuk ÖZDEMİR