Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete uğurlanışının 85. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Söke’de de törenlerle anıldı.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. Törene Söke Kaymakamı Ali Akça, Garnizon Komutanı Vekili Murat Emrah Yıldırım, Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, Söke Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Barış Can Öztürk ile protokolünün diğer temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. İki dakikalık saygı duruşunun ardından Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri, Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk büstüne sunuldu.

Daha sonra Yavuz Selim Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma tören programı Söke Şehit Faruk Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Salonunda yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Gamze Aslan Köroğlu yaptı. Öğretmen Köroğlu, "Mustafa Kemal Atatürk savaştaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı, görüşlerinde ki sağlamlık uluslararası İlişkilerde güvenilirlik, barış ve insan severlik değerleriyle de evrensel bir kişidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrasında elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması bir çok devrimi gerçekleştirmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete ayrılışının 85. Yıl dönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz" dedi.

Daha sonra şiirlerin okunduğu etkinlikte, 10 Kasım’da Atatürk’e sesleniş adlı koro ve oratoryo gösterisi yapıldı. Ardından çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.