Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara Etimesgut Havalimanında teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı. Atatürk Üniversitesi de paydaş üniversite olarak festivaldeki yerini aldı.

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen, bu yıl yurt içinde 7’ncisi, toplamda ise 8’incisi düzenlenen TEKNOFEST Ankara, 30 Ağustos Zafer Bayramında misafirlerini ağırlamaya başladı. Akademik paydaş olarak festivalde stant açan Atatürk Üniversitesi ise yapmış olduğu bilimsel ve akademik çalışmalar hakkında ziyaretçilerine bilgi veriyor. J04 numaralı stantta yerini alan Atatürk Üniversitesi, TEKNOFEST gibi büyük etkinliklerle öğrencilerini teknoloji alanında donatarak geleceğe hazırlamaya devam ediyor.

Rektör Çomaklı: “Öğrenciler, Yeteneklerini Sergileme Fırsatı Buluyor”

TEKNOFEST’in sadece yarışmaların yapıldığı bir etkinlik olmanın ötesinde; hava gösterileri, konferanslar, sergiler ve eğitici atölye çalışmaları gibi birçok etkinliği içeren dopdolu bir program sunduğunu belirten Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Üniversitemiz öğrencileri de bu çerçevede etkinlikler sayesinde kendi yeteneklerini sergileme fırsatı buluyor ve sektör profesyonelleriyle deneyimlerini paylaşma imkânı yakalıyor. Geçmiş dönemlerde katıldığımız festivallerde birçok ödül alan öğrencilerimiz, etkinliğin Ankara ayağında da önemli bir performans sergiledi” ifadesi kullandı.

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST’in ülkemizin teknolojik vizyonunu yansıtan en büyük organizasyonlardan biri olarak kabul edildiğini vurgulayan Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi olarak Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesine yönelik ciddi adımlar atıklarını ifade ederek, vermiş oldukları eğitimin de öğrencileri gelecek yüzyıla hazırlayacak nitelikte olduğunu söyledi.

3 Eylül 2023 tarihinde sona erecek festivalde yüzlerce etkinlik, yarışma ve hava gösterileri gerçekleşecek.