170 Yıllık Abrenk Kilisesi Kaderine Terk Edildi 170 Yıllık Abrenk Kilisesi Kaderine Terk Edildi

İş dünyasının ve Kelkit'in yetiştirdiği en büyük iş insanlarından biri olan, lise eğitimini Erzincan Lisesi'nde tamamlayan Aydın Doğan, 23 Haziran Pazar günü Kelkit'e geliyor.

Saat 12:30'da Kelkit Özlüce Köyü Aytemiz Petrol İstasyonu bölgesinde yapılacak karşılamanın ardından, ilçe giriş kapısı önünde küçük bir program gerçekleştirilecektir.

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası, tüm iş insanlarını, girişimcileri, esnafı ve halkı bu etkinliğe davet etti.

Aydın Doğan Kimdir?

Çocukluğu Gümüşhane'de geçen Aydın Doğan, 15 Nisan 1936 yılında doğdu. Lise öğrenimini Erzincan'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimine, daha sonra Marmara Üniversitesi olan İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde devam etti.

1958 yılında kendi şirketini kuran Doğan, ilk yıllarında lastik, bisiklet, radyo, ticari araç, iş ve inşaat makineleri tüccarlığı, nakliyecilik ve müteahhitlik yaptı. 1970 yılına kadar zahirecilik ve ecza depoculuğu ile uğraştı. 1974'ten sonra İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği'nde ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği'nde bulundu.

1977 yılından bu yana İstanbul Ticaret Odası vergi rekortmenleri arasında olan Doğan, 1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni satın alarak medya sektörüne girdi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı oldu. 1998 yılında Tokyo'da yapılan Dünya Yayıncılık Birliği toplantısında Türkiye'den seçimle ilk kez Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi.

1999 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi ve aynı yıl Girne Amerikan Üniversitesi'nden, 2000 yılında da Ege Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı aldı. 2004 yılında Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısında seçimle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı'na getirilen ilk Türk oldu.

Aydın Doğan'ın Serveti Ne Kadar?

Aydın Doğan, Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı "En Zengin 100 Türk" listesinde 1.1 milyar dolarlık servetiyle yer aldı.

Editör: Selçuk ÖZDEMİR