banner377

Öğretim Üyesi Esen’in başarısı ADÜ’yü gururlandırdı

AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (ADÜ) FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ KİMYA BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. CEM ESEN’İN KİMYA ALANINDA DÜNYANIN BİR NUMARALI DERGİSİ OLAN JOURNAL OF THE AMERİCAN CHEMİCAL SOCİETY (JACS)’DE, ALMANYA VE İSVEÇ’TEKİ ARAŞTIRMACILARLA YAPMIŞ OLDUĞU İŞBİRLİĞİ SONUCUNDA, ARAŞTIRMA MAKALESİ YAYIMLANAN İLK AKADEMİSYEN OLDU.

Öğretim Üyesi Esen’in başarısı ADÜ’yü gururlandırdı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Esen’in kimya alanında dünyanın bir numaralı dergisi olan Journal of the American Chemical Society (JACS)’de, Almanya ve İsveç’teki araştırmacılarla yapmış olduğu işbirliği sonucunda, araştırma makalesi yayımlanan ilk akademisyen oldu.

Çalışmanın, oksianyon reseptörleri alanında son derece önemli araştırma sonuçlarını içerdiğini belirten Doç. Dr. Cem Esen, değiştirilebilir iyon tercihine sahip yapay oksianyon reseptörlerinin tasarımının ‘host-guest’ kimyasında zorlu bir hedef olduğunu aktardı.

Doç. Dr. Cem Esen, küçük molekül değiştiricileri tarafından yönlendirilen harici fosfo-sülfo anahtarlı moleküler baskılı polimerlerin çalışma kapsamında rapor edildiğini ifade etti. Esen, “Moleküler baskılı polimerler, N-3,5-bis-(triflorometil)fenil-p-N’-4-vinilfenil üre fonksiyonel monomeri kullanılarak fenil fosfonik asit, fenil sülfonik asit ve benzoik asit mono- veya dianyonlarının hidrojen bağı aracılığıyla hazırlanmıştır” sözleri ile de çalışma hakkında bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER