Kütahya'nın tarihi Saman Pazarı Çarşısı'nda, 2 metrekarelik küçük dükkanda saat tamirciliği yapan Kemal Yücer, aile geleneği olarak 4 kuşaktır bu mesleği sürdürüyor.

70 yaşındaki Kemal Yücer, 1967 yılında babasının yanında çırak olarak saat tamirciliğine adım attığını ve o günden bu yana bu mesleği 2 metrekarelik küçük dükkanda sürdürdüğünü belirtiyor. Ailesinin saat tamiri geleneğini sürdüren Yücer, büyük dedesinin de saatçilik yaptığını ve bu mesleği 4. kuşak olarak devraldığını ifade ediyor.

Yücer, büyük dedesi Mustafa Fehmi Efendi'nin birçok cami ve müzede el yapımı saatler ürettiğini, hatta Kazım Karabekir Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk'e bile özel saatler hediye ettiğini aktarıyor. Dedesinden kalan 100 yıllık malzemelerle saat tamiri yaptığını belirten Yücer, bu benzersiz malzemelerin artık piyasada bulunmadığını söylüyor.

Saat tamirciliği mesleğinin eskisi kadar rağbet görmediğini ve yeni çırakların yetişmediğini dile getiren Yücer, ömrünün sonuna kadar bu aile geleneğini sürdürmeye kararlı olduğunu vurguluyor. Ayrıca, "Saatçilik sanatı artık eskisi gibi değil. Eskiden gerçek bir sanat varmış. Şimdi parçaları alıp montaj yapma işine döndü. Biz hala eski saatleri tamir ediyoruz. Eski cep saatleri, kurmalı kol saatleri, masa ve duvar saatleri, otomatik saatler geliyor, onları tamir ediyoruz. Günlerimiz böyle geçiyor" diyor.