Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden kazasında toprak altında kalan 5 işçinin cenaze namazına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, çok zorlu bir sürecin ardından işçilerin cansız bedenlerine ulaştıklarını belirterek, "Adeta iğneyle kuyu kazdık. Samanlıkta iğne arar gibi onları aradık" dedi.

İliç Belediye Başkanı Mehmet Elçi’nin Kurban Bayramı Mesajı İliç Belediye Başkanı Mehmet Elçi’nin Kurban Bayramı Mesajı

Erzincan merkez Terzibaba Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 13 Şubat'ta İliç'te meydana gelen maden kazasında kaybettikleri 9 işçiyi arama çalışmalarında devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini ifade etti. Bakan Bayraktar, 10 milyon ton toprağın altında kalan işçileri bulmak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirtti.

Bakan Bayraktar, "İlk günden itibaren ailelere ve milletimize verdiğimiz söz, mutlaka bu kardeşlerimizi bulacağımız ve ailelerine teslim edeceğimizdi. Bugün bu sözümüzü tutabildiğimiz için şükrediyorum. Bu süreçte büyük bir özveriyle çalışan tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Bayraktar, arama ve kurtarma çalışmalarının ardından çevresel tedbirlerin de alındığını belirterek, su ve siyanürle ilgili gerekli önlemlerin planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi. Ayrıca, ailelerin mağduriyet yaşamaması için devletin tüm imkanlarının seferber edileceğini ve olayın sorumlularının ortaya çıkarılması için idari ve adli soruşturmaların sürdüğünü ifade etti.

Bakan Bayraktar, "Bu olayın kök sebeplerinin anlaşılması ve benzer felaketlerin yaşanmaması için gerekli çalışmalar devam ediyor. Meclisimizde kurulan araştırma komisyonu da bu konuyu çok yönlü olarak takip ediyor ve kısa süre içinde raporunu kamuoyuyla paylaşacak" dedi.

Bakan Bayraktar, süreç boyunca sabırla bekleyen ailelere de şükranlarını ifade ederek, "Çok zor bir süreç yaşadılar ama büyük bir metanetle bu süreci bizimle beraber geçirdiler. Onları her aşamada bilgilendirdik ve bu süreci büyük bir koordinasyon içinde yürüttük" dedi.

Editör: Selçuk ÖZDEMİR