Erzincan Belediyesi çöpten elektrik üretecek

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, çöpten elektrik enerjisi üretim istasyonundaki çalışmaları inceledi

Erzincan Belediyesi çöpten elektrik üretecek

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, çöpten elektrik enerjisi üretim istasyonundaki çalışmaları yerinde inceledi.

Kentte artık kullanılmayan ve yaklaşık 40 yıldır depolanan çöplerden, kurulan sistemle elektrik enerjisi üretilecek.

Yapılan tesiste inceleme yapan Belediye Başkanı Başsoy, yetkililerden bilgi alarak elektrik üretiminin yaklaşık bir ay içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Başsoy, alanın yüz bin metrekare olduğunu ve yaklaşık 40 yıldır belediyenin çöp toplama alanı olarak kullanıldığını, artık vahşi depolama sistemini kullanmadıklarını, daha modern bir çöp depolama alanı oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Şu anda çöp alanında yüz bin metrekare üzerinde çöpün kapatılıp içerisindeki boru sistemi ile çöpten enerji elde etme projemizi hayata geçiriyoruz. Şu anda ilçeler hariç Erzincan'da günlük buraya 170 ton çöp dökülüyor. Bu 170 ton çöpten Biz 1,6 megavat elektrik elde ederek sisteme vereceğiz. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 7 mahallemizin elektriğini bedavaya getireceğiz. Biz sadece enerji elde etmekte kalmıyoruz çöp dağının ıslahını, yeşillendirilmesini, ağaçlandırılmasını ve buradaki görüntü kirliliğini tamamen yok ediyoruz."

Çöpten nasıl elektrik enerjisi elde edildiği ile ilgili bilgi veren Başsoy, "Her gün gelen 170 ton çöpün üzeri günlük toprakla kapatılıyor ve alttaki boru sistemi ile birlikte tesise geliyor. Aldığımız bütan gazı borularla burada dinlendirme birimine geliyor. Daha sonra jeneratöre, ondan sonra trafoya veriyoruz elektriği. Trafodan sonra da şehir şebekesine ilgili firmaya satarak bundan 1,6 megavat elektrik elde etmiş olacağız." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER