Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü’nde nesli kaybolma tehlikesi altındaki endemik tür yağ balığının avını yapan kişilere yönelik çalışmalar neticesinde yakalanan kişilere cezai işlem uygulandı.

Beyşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü serbest dönem avlanma faaliyetlerini sıkı takip altına aldı. Sık sık gerçekleştirilen denetimlerde nesli kaybolma tehlikesi altında bulunan türler ile boy limiti altında avlanma yapılıp yapılmadığı da kontrol ediliyor. Su Ürünleri Kontrol ekipleri tarafından gerçekleştirilen son denetimlerde göl kıyısındaki balıkçı tekneleri, balık alım kantarları ve perakende satış noktaları mercek altına alındı. Yapılan denetimlerde kurallara uymadığı belirlenen avcılar hakkında işlem başlatıldı. Denetimlerde endemik tür olan ve avı yasak olan yağ balığı yasağına uymayanlar ile boy limitlerinin altında ölçülerde avcılık yapanlar cezai işlem uygulandı. El konulan balıklar ise prosedürlere uygun olarak Göl Feneri Derneği’ne bağışlandı.

Yetkililer, Beyşehir Gölü’nde tatlı su avcılığı yapanları bir kez daha boy limitlerine uymaları konusunda uyarırken, sürdürülebilir bir avcılık için kurallara uygun hareket etmenin önemine dikkat çekti. Sazan balığı için boy limitinin 40, sudak ve kadife balıkları için 26 ve tatlı su kefali için de 20 santim olduğu bir kez daha hatırlatıldı.