1983 yılında Erzincan’da doğan Batuhan Mumcu, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra 2008 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 

2012 yılında Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde yeni anayasa üzerine tez çalışmaları yaptı. Ardından aynı üniversitede İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimine Hacı Bayram Veli Üniversitesinde devam eden Batuhan Mumcu, 2023 yılında Siyaset Bilimi alanında doktorasını tamamladı. 

Kamudaki çalışma hayatına, 2015 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında danışmanlık yaparak başladı. 2016-2018 yılları arasında Başbakanlıkta, Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevine başladı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) yasalaşmasında ve hayata geçmesinde aktif rol oynadı.

2023 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanan Batuhan Mumcu aynı zamanda Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve TÜRKSOY Türkiye Temsilciliği görevlerini yürütmektedir. 

Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi olan Batuhan Mumcu, evli ve iki çocuk babasıdır.