Vehbi Yurt, 1960 yılında Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Yücebelen köyünde doğmuş bir öğretmen ve yazardır. İlkokul eğitimini köyünde tamamladıktan sonra 1977 yılında Erzincan İmam Hatip Lisesi'nde ortaöğrenimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise 1981 yılında Erzurum'da başarıyla tamamlamıştır.

Öğretmenlik kariyerine 1981 yılında Balıkesir Koray Lisesi'nde başlayan Yurt, daha sonra çeşitli liselerde öğretmenlik yapmıştır. 1983 yılında Rize'ye atanmış ve ardından Erzincan Ticaret Lisesi, Çağlayan Lisesi, Atatürk Lisesi, Erzincan Anadolu Lisesi ve Milli Piyango Anadolu Lisesi'nde öğretmenlik yapmıştır.

Sosyal alanda da aktif olan Vehbi Yurt, Türkiye'de sendikal alanda ve sivil toplum örgütlerinin oluşumunda önemli roller üstlenmiş ve Erzincan çevresinde çalışanların sivil toplum örgütlerine katılımlarını teşvik etmek için çaba göstermiştir.

Yazarlık kariyerinde de başarılı olan Yurt'un "Terzi Baba", "Hacı İbrahim Efendi", "Kıyamet Ne Zaman Kopacak?", "Zamanı Kuşandım", "Tekrarı Yok Hayatın" gibi eserleri yayımlanmıştır. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy'un "İçki" adlı eserini sadeleştirerek "Kelimeler Kavramlar" isimli yazı dizisi olarak Erzincan Doğu Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Vehbi Yurt'un yerel ve ulusal gazetelerde birçok makalesi ve farklı dergilerde yayımlanmış şiirleri bulunmaktadır. Ayrıca iş dünyasında da faaliyet gösteren Yurt, halen işletmelerin yönetimiyle ilgilenmektedir ve evli üç çocuk babasıdır.