Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, ihalesi gerçekleştirilen Koçhisar barajı 2. kademe içme suyu arıtma tesisi ve depolara iletim hatları proje tamamlandığında üç barajdan Çorum’a memba kalitesinde içme suyu sağlanacağını söyledi.

’Çorum Koçhisar Barajı 2. Kademe İçme suyu Arıtma Tesisi ve Depolara İletim Hattı’ ihalesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İçme suyu ve Atıksu Dairesi Başkanlığı tarafından ihale edilerek, onay süreci ve yasal işlemlerin ardından yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. İşbaşı yapan firma, şartnameye göre çalışmayı 24 ay içerisinde tamamlayacak.

Yatırım çerçevesinde Çorum’un içme suyu ihtiyacı için, Koçhisar Barajı’ndan 12,12 hm/yıl, Hatap Barajı’ndan 4,64 hm/yıl ve Yenihayat Barajı’ndan 8,84 hm/Yıl olmak üzere tahsis edilen içme ve kullanma suyunun mevcut 1. kademe (60.480 m/gün) arıtma tesisi yapılacak. Ayrıca bu iş çerçevesinde 2. kademe (60.000 m/gün) arıtma tesisinde arıtılarak depolara iletilmesi için cazibeli ve terfili isale hatlarının inşaatı yapılacak.

DSİ yetkilileri ile birlikte yüklenici firmaya yer teslimini yapan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, temiz su depolarına suyu iletmek amacıyla yapılacak olan iletim hattının tamamlanmasıyla, Koçhisar Barajı, Hatap Barajı ve Yenihayat Barajı olmak üzere 3 adet barajdan daha kaliteli ve günlük ihtiyacı daha rahat karşılayacak içme suyu sağlanmış olacağını ifade etti.

Artırma kapasitesi 120 bin metreküp olacak

2020-2021 yıllarında su konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan belediye Başkanı Aşgın, "Hemşerilerimize sağlıklı içme suyu ulaştırma noktasında yoğun çalışma içerisine girdik. O günlerde Koçhisar isale hattı projemizle 53 kilometreden suyu Çorum’a ulaştırdık. Su arzı konusunda çok önemli çalışmalara imza attık. Su arzının ikinci ayağı olarak şimdi 60 bin metreküplük su artırma kapasitemizi iki katına çıkarmak için çalışma başlattık. 17 kilometre şehrin güney aksından çelik borularla yeni isale hattı yapılacak. İhale süreci tamamlandı yer teslimini yapıyoruz. 2. Kademe İçme suyu Arıtma Tesisi ile ilave olarak günlük 60 bin metreküp kapasiteli su artırma tesisi ilimize kazandırılmış olacak. Böylece iki arıtma tesisinden günlük toplam 120 bin metreküp su arıtılabilecek” dedi.

620 milyon TL’lik yatırım

KDV dahil 620 milyon TL’lik bir yatırımın startını verdiklerini açıklayan Başkan Aşgın, “Yeni arıtma tesisimiz dezenfeksiyonunda ozon teknolojisi kullanılacak. Koku, tat ve renk olarak çok kaliteli bir su temin edeceğiz. 500’lük beton borular yerine bin mm’lik çelik boruların kullanılması da son derece önemli bir çalışma olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Aşgın “Çorum 2. Kademe İçme suyu Arıtma Tesisi yapım işi, 60 bin m/gün kapasiteli yeni arıtma tesisi ile bu tesisten arıtılacak suyu, bin mm çaplı çelik borular ile temiz su depolarına iletecek olan 17 kilometre uzunluğundaki iletim hattını kapsayacak. Projenin tamamlanması ile Koçhisar Barajı, Hatap Barajı ve Yenihayat Barajı’ndan kesintisiz ve daha verimli içme ve kullanma suyu elde edilmiş olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili bakanlık yetkililerine teşekkür eden Başkan Aşgın “Cumhurbaşkanımızın şehrimize verdiği katkılarda dolayı teşekkür ediyoruz. DSİ ve bakanlık yetkilileri ile işbirliği içerisinde güzel işlere imza atıyoruz. Firmamıza bugün itibariyle yer teslimini yapıyoruz. En kısa süre içerisinde tamamlayacağına inanıyoruz. İklim değişikliğinin olduğu suyla ilgili ciddi problemlerin olduğu bir zaman diliminde hem şehrimize suyun ulaşması hem de yeni isale hatları ve arıtma kapasitesinin artırılmasıyla somut adımların atılmış olmasından dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.