Aydın’ın Nazilli ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle 2023 farklı yerde düzenlenen “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes, 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları Kuruyoruz” özel etkinliğinde binlerce fidan, yanan ormanların bulunduğu alanda toprakla buluştu.

Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy öncülüğünde Nazilli Orman İşletme Müdürü Hüseyin Devrim Karasulu ve Orman İşletme Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte binlerce fidan toprakla buluştu. Kırsal Kırcaklı Mahallesi Köy Üstü mevkiinde düzenlenen fidan dikme etkinliğinde geçtiğimiz yıl çıkan yangında büyük zarar gören alanlar ile fidan dikimi için belirlenen alanlara dikilen fidanlar toprakla buluşturularak ilk can suları verildi. Fidanların toprakla buluşmasında öğrencilerle birlikte katkı sağlayan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli’de birçok etkinliğe imza attıklarını ifade ederek, “Hem orman yangınları ile mücadelede hem de ormanların gelişmesinde belediye olarak çevre ile ilgili önemli görevler üstenmeye devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin farklı yıllarında olduğu gibi bugün de 100. Yıl ormanı ile ilgili hep birlikte emek verdik. Nazilli Belediyesi olarak çevre için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Emeği geçen herkese teşekkür”

Kırcaklı Mahalle Muhtarı Necip Duymaz ise konuşmasında öncelikle geleceğe nefes projesinin başlamasını sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, “Öncelikle Cumhurbaşkanımıza ve ardından kaymakamımız olmak üzere belediye başkanımıza, orman teşkilatımıza ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında da bir aradayız ve ormanlarımızın artmasını sağlamak için fidan dikiyoruz” dedi.

Bir yanda fidan dikilerken öte yanda yangınla mücadele edildi

Öte yandan Nazilli ve çevre ilçelerinde toplam 7 bin fidan “Geleceğe nefes, Cumhuriyete nefes, 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları kuruyoruz” etkinliğinde toprakla buluşurken etkinliğe yaklaşık bir saat kala Mescitli Mahallesi dağlık kesiminde çıkan orman yangınında bir hektar kızılçam ormanı zarar gördü. Helikopter, arazözler ve orman çalışanları ile müdahale edilen yangın büyümeden kontrol altına alındı.

Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy öncülüğünde Nazilli Orman İşletme Müdürü Hüseyin Devrim Karasulu ve Orman İşletme Müdürlüğünün ev sahipliğinde kırsal Kırcaklı Mahallesi Köy Üstü mevkiinde düzenlenen fidan dikme etkinliğine Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar, Nazilli E Tipi Kapalı Açık Cezaevi yönetimi ve çalışanları, Nazilli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.