Yeşilyurt Belediyesi, Türkiye’nin 81 kentinde aynı anda gerçekleştirilen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine anlamlı bir programla destek verdi. 6 Şubat’ta yaşanan depremde hayatını kaybedenleri anısına Beylerderesi Şehir Parkı’na fidan dikimi yapıldı.

Her yıl olduğu gibi yine Türkiye’nin 81 kentinde aynı anda düzenlenen ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine Yeşilyurt Belediyesi anlamlı ve özel bir etkinlikte katkı sundu. Bu yılki teması ’Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes’ olan Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle Beylerderesi Şehir Parkının dördüncü etabında fidan dikim etkinliği düzenlendi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa Malatya Orman İşletme Müdürü Osman Kayalar, Yeşilyurt Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş, Malatya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Şaban Aşıcı, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Ramazan Yaylacı, AK Parti Yeşilyurt Gençlik Kolları Başkanı Salih Tav, sivil toplum kuruluşu başkanları, mahalle muhtarları, depremde hayatını kaybedenlerin yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Duygusal bir atmosferin hakim olduğu programda konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşların isimlerini Beylerderesi Şehir Parkında yaşatacaklarını söyledi. Depremde Malatya’da bin 237 vatandaşı kaybetmenin derin hüznünü ve acısını halen yüreklerinde yaşadıklarını ifade eden Çınar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla her yıl 11 Kasım günü 81 şehrimizde aynı anda düzenlenen ve bu yıl ki teması ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes’ olan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ etkinliklerine Yeşilyurt Belediyesi olarak bu yıl farklı ve anlamlı bir organizasyonla katkı vermek istedik. 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimlerini yaşatmak, onları unutmadığımızı ve asla unutmayacağımızı göstermek adına bugün bir aradayız. Hazırladığımız ağaç fidelerini depremde hayatını kaybedenler için toprakla buluşturacağız ve tüm ağaçlara onların isimlerini vereceğiz. Vefat eden vatandaşlarımızın yakınları ve sevdikleri de bugün aramızda onların acısını paylaşıyoruz. Fidanlarımızı depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımız için dikerek Milli Ağaçlandırma Günümüzü daha değerli ve özel hale getirmiş oluyoruz. Beylerderesi Şehir Parkımızda depremde vefat eden vatandaşlarımızın isimlerini yaşatıp gelecek kuşaklara da taşımış olacağız. Burası çok geniş bir alan, depremde kaybettiklerimiz için fidan dikimlerimiz ise aralıksız devam edecek olup Beylerderesi Şehir Parkımızın bu bölgesini anlamlı hale getirmiş olacağız” diye konuştu.

Yeşilyurt’un ismine yakışan park ve yeşillendirme çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkanı Mehmet Çınar, şuana kadar bu çerçevede 235 parkı hizmete sunduklarını da söyledi. Yeşillendirme çalışmalarıyla toplam 1 milyon 915 bin 831 metrekarelik yeşil alan oluşturduklarını dile getiren Çınar, ilçede kişi başına düşen yeşil alan miktarının 5,6’ya yükseltip bu alanda rekor seviyede yatırımın altına imza attıklarını ifade etti.

Başkan Çınar, 2019 ile 2023 yılları arasında Yeşilyurt’un dört bir tarafını daha yeşil ve daha nezih bir görüntüye ulaştırmak içinde 168 bin 46 adet ağaç, çalı, gül ve mevsimlik çiçek ekimi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından 6 Şubat 2023 tarihindeki depremlerde vefat eden vatandaşlar için dualar edilirken, ardından hazırlanan ağaç fideleri toprakla buluşturuldu. Açılan alanlara özenle yerleştirilen fidanlara depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın isimleri verildi.

Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarda, gösterdiği duyarlı ve hassas yaklaşımdan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundular.