Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü, koordinasyonunda düzenlenen sosyal etkinliklerle depremzedeler moral buluyor.

Van’da misafir edilen ailelerin motivasyonlarını artırmak ve sosyalleşmelerine imkan sağlamak için ‘Sinema ve Tiyatro Gösterimi, At Çiftliği Gezisi, Planetaryum ve Bilim Merkezi Gezisi, Van Müzesi Gezisi ve Boyama Etkinliği, Gezici Kütüphane Çocuklarla Buluşuyor, Kütüphanede Masal Anlatımı’ gibi çeşitli aktiviteler düzenleniyor.

Açıklamalarda bulunan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, Van’da geçici barınma yerlerine yerleştirilen binlerce insanın her türlü ihtiyaçlarının valilik koordinasyonunda ilgili kurumlar tarafından karşılandığını belirterek, “Bu insanlar; barınma, yeme-içme, eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının yanında kültüre ve sanata da ihtiyaç duyduklarından hareketle ilk günden itibaren müdürlüğümüz çeşitli önlemler almıştır. Özellikle depremin oluşturduğu travmadan çocukların kurtulmaları için kültür sanat programı hazırlanmış ve Van Büyükşehir ile Edremit belediyelerimizin destekleriyle bu etkinlikler hayata geçirilmiştir. Etkinlikler çerçevesinde Van Devlet Tiyatromuzda ilk etapta yurt ve misafirhanelerde konaklayan çocuklar tiyatro binamıza getirilerek ‘Lyrobotunlu Kaplumbağa Silva’ çocuk oyunuyla buluşturulmuştur. Yine Van Devlet Tiyatromuz tarafından Hacivat ile Karagöz, drama, dans, müzik, kukla, ritim, fotoğraf, mask, pantomim ve masal atölyeleri yapılmıştır. Van İl Halk Kütüphanemiz tarafından her gün bir yurt ya da misafirhaneye gidilerek gezici kütüphane hizmeti verilmiş, ayrıca 3-7 yaş arası çocuklara kütüphanemizin çocuk bölümünde masal okuma etkinlikleri yapılmıştır. Yine Müze Müdürlüğümüz tarafından yurtlarda konaklayan çocuklar müzeye getirilip önce müze gezisi ardından eser boyama etkinliği düzenlenmiştir. Müdürlüğümüz tarafından sinema etkinlikleri düzenlenmiş ve bugüne kadar yaklaşık bin depremzede çocuk ‘Rafadan Tayfa, Galaktik Tayfa’ filmine getirilmiş, ayrıca planetaryum ve gökyüzü gözlem etkinliği düzenlemiştir. Bugün düzenlemiş olduğumuz sinema etkinliğinde olduğu gibi bundan sonraki sinema etkinliklerimiz de sadece depremzede çocuklarına değil aynı zamanda ilçelerimizde yaşayan ve daha önce sinemaya gitme fırsatı bulmamış çocuklarımıza yönelik de olacaktır. Bu şekilde hem ilimizde misafir ettiğimiz depremzede çocuklarımızla Vanlı çocukları bir araya getirmiş ve kaynaşmalarını sağlamış oluyoruz hem de sinemaya gitme fırsatı bulamamış çocuklarımızı sinemayla buluşturmuş oluyoruz” dedi.

Kuşadası yeniden Hotel Restaurant Ekipmanları Ev Dışı Tüketim Fuarı’na ev sahipliği yapıyor Kuşadası yeniden Hotel Restaurant Ekipmanları Ev Dışı Tüketim Fuarı’na ev sahipliği yapıyor

Depremzede çocuklara yönelik etkinliklerin hız kesmeden devam edeceğini belirten Uslu, “Hayatlarına dokunmadığımız, onları kültür sanatla buluşturmadığımız tek bir çocuk kalmayıncaya kadar etkinliklerimize devam edeceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız tüm etkinlikler için bizden hiçbir yardımını esirgemeyen Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Dr. Ozan Balcı’ya, etkinliklerde bizlere maddi destek sağlayan Van Büyükşehir Belediyesine ve etkinliklerde emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.