Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinde Osmanlıdan Cumhuriyete geçiş döneminin şairlerinden Yahya Kemal’in hayatı ve şiirleri konuşuldu.

Haftanın konuşmacısı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Can oldu.

Erzincan POMEM’de mezuniyet coşkusu Erzincan POMEM’de mezuniyet coşkusu

Doç. Dr. Adem Can konuşmasının bir bölümünde ”Yahya Kemal aruz şiirinin son temsilcisi, tarihten gelen aruz vezninin son halkasıdır. Aruz vezni onunla kemale ermiştir. Tabiat şairidir. Aynı zamanda tarih şairidir. Döneminde tabiatla iç içe olan Üsküdar’ı ve tarihi mekânları güzel bir dil ile işlemiştir. Oysa kendisi Üsküdar’da hiç oturmamıştır. Şiirlerinde İlkbaharı ve sonbaharı çok güzel işlemiştir. Yaşadığı dönem Osmanlı’nın sonbaharıdır. Bu yüzden de yaşadığı dönemi anlatırken Osmanlı’nın da sonbaharını anlatmıştır.” şeklinde konuştu.

Yahya Kemal ceddini ve şehitleri anlatırken nurani bir hayata büründüğünü kaydeden Can, “Şiirlerinde bir gelecek tasavvurunda bulunmamıştır. Aruz ile yazan Osmanlı şairlerinin pek çoğunda gelecek tasavvuru varken, aruzun son temsilcisi Yahya Kemal gelecek ile ilgili bir öngörüde bulunmamıştır. Süleymaniye Camisinin 7 yılda yapıldığını ancak ‘Süleymaniye’de Bayram Sabahı’ şiiri ancak 25 yılda yazılabilmiştir.” diyerek Yahya Kemal’in şiirdeki hassasiyetini kaydetti.