Türkiye'nin doğa sporları başkenti ve etkileyici yerlerinden biri olan, eski adıyla Eğin olarak bilinen Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, yaz aylarında ilçe nüfusunun 10 katı kadar ziyaretçi ağırlıyor.

Sakin şehir anlamına gelen "cittaslow" ağına dahil edilen Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle misafirlerini ağırlıyor. Milattan önce 3 binli yıllara dayanan tarihiyle, Roma, Bizans, İlhanlı, Akkoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca ünlü Karanlık Kanyon'un yanı başındaki Kemaliye, doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor.

Tarihte "cennet gibi güzel bahçe" anlamına gelen Eğin ismi, ilçe sakinlerinin Kurtuluş Savaşı’na verdikleri destekten ötürü Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kemaliye olarak değiştirildi. Erzincan’a 194 kilometre uzaklıkta bulunan Kemaliye, doğusunda Tunceli, batısında Sivas, güneyinde Malatya ve Elazığ ile çevrili. 5 bin nüfuslu ilçe, yaz aylarında yerli ve yabancı olmak üzere 50 bine yakın turist ağırlıyor.

Kemaliye'nin en dikkat çekici yerlerinden biri olan Karanlık Kanyon, yaklaşık 35 kilometre uzunluğunda olup, nehir tabanı ile vadi kenarı arasındaki kot farkı bin metreye kadar ulaşıyor ve dünyadaki ilk 5 derin kanyon arasında yer alıyor. Ayrıca, büyüklü küçüklü 38 tünelden oluşan ve dünyadaki “Tehlikeli Yollar” kategorisinde bulunan, sert kayaların içinden oyularak inşa edilmiş 7 kilometre uzunluğundaki Taş Yolu da büyük ilgi görüyor.

Kemaliye, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile de öne çıkıyor. Türk kültür tarihi açısından önemli bilgiler içeren, ilçe merkezine 4-5 kilometre uzaklıktaki Dilli Vadisi gibi pek çok doğal güzellik barındırıyor. Adrenalin doğa sporlarının başkenti olan Kemaliye, son zamanlarda dizi ve reklam filmi çekimlerine de ev sahipliği yapmaya başladı.

13 Yaşındaki Esmanur Şeker, Bir Günde Kur’an-ı Kerim’i Hatmetti 13 Yaşındaki Esmanur Şeker, Bir Günde Kur’an-ı Kerim’i Hatmetti

Erzincan’ın dokuz ilçesinden en ünlüsü olan Kemaliye, “Erzincan’ın incisi” olarak tanımlanıyor. Kemaliye'de, dünyanın en zorlu yollarından biri ve Amerika’daki Büyük Kanyon’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci kanyon yer alıyor. Türkiye’de bir ilk olarak Kemaliye Karanlık Kanyonda gerçekleştirilen ve adrenalin tutkunlarının nefesini kesen base jump atlayışları, 2009 - 2024 yılları arasında aralıksız her yıl uluslararası boyutta dünyanın her bölgesinden sporcuların katılımlarıyla gerçekleştiriliyor.

Kaynak: iha