Dünyada ve ülkemizde 5 yaş altı bebek ölümlerinin en sık nedenini oluşturan prematürelik ile ilgili sorunlara dikkat çekmek ve farkındalığı arttırarak sürdürmek için her yıl 17 Kasım ‘Dünya Prematüre Günü’ olarak kutlanıyor.

Datça’da 14 düzensiz göçmen kurtarıldı, 2 göçmen kaçakçısı yakalandı Datça’da 14 düzensiz göçmen kurtarıldı, 2 göçmen kaçakçısı yakalandı

Dünya prematüre günü çerçevesinde Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinde etkinlik düzenlendi. Hastane yönetiminin de katıldığı etkinlik çerçevesinde Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan uzmanı Doç. Dr. Nilay Hakan bilgi verdi. Hakan, “Prematüre ve yeni doğan bakımını sevgiyle ve ilgiyle sunan hekim arkadaşlarım, hemşirelerimiz, yardımcı sağlık personeli ve prematüre ailelerle birlikte el ele büyük bir aile gibi dayanışma ve işbirliği içinde çalışıyoruz. Prematüre bebeklerin topluma, ailelerine sağlıklı birer birey olarak kazandırılması en büyük amacımızdır. Prematüre bebeklerin beslenmesi, büyüme ve gelişme sorunlarının taburculuk sonrası süreçte de devamı konusunda insanlarda farkındalık oluşturmak, onları bilgilendirmek amacıyla ‘17 Kasım Dünya Prematüre Günü’ olarak kutladığımız bu etkinlikte prematüre bebeklerimiz ve aileleriyle uzun soluklu takiplerimizin neticesini görüp burada hep birlikte olmak çok anlamlı” dedi.

Prematüreliğin bir hastalık olmadığı, ancak prematüreler uygun kalitede bakım alamazlarsa birçok hastalıkla yaşamak zorunda kalabilecekleri açıklandı. Prematüre doğumların mutlaka kaliteli bakım verebilen yenidoğan yoğun bakım ünitelerine sahip hastanelerde gerçekleşmesi ve yeni doğancıların bakımında olması gerektiği belirtildi.