Düzce Üniversitesi’nin uluslararasılaşma çalışmalarında Çad heyeti, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir’le bir araya gelerek iş birliği protokolü imzaladı ve Düzce Üniversitesi akademik birimlerini gezdi.

İlk olarak Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir’le bir araya gelen konuk heyet, bilimsel araştırmalar, akademik faaliyetler ve ortak çalışmalar başta olmak üzere farklı konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Düzce Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı. İş birliği protokolünü Düzce Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir, Çad Institut National Superieur d’Elevage de Moussoro INSEM adına ise Genel Direktör Dr. Khadidja Hassaballah imzaladı.

İş birliği protokolü; her iki kurum arasında akademik personel ve öğrenci değişim programlarının yürütülmesine, ortak projelerin yapılmasına, öğretim üyelerinin misafir öğretim üyesi olarak kabul edilmesine, sempozyum, konferans ve seminer gibi akademik programların düzenlenmesine imkan sağlıyor.

Protokol imza töreninin sonrasında Çad heyeti, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk ile birlikte ilk olarak Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni ziyaret etti. Konuk heyetin bir sonraki durağı, Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi oldu. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu ile programlarına devam eden Çad heyeti, burada anı defterini de imzaladı.

Bölgesel Kalkınma Üniversitesi olarak sağlık ve çevre alanlarında ihtisaslaşan Düzce Üniversitesi’nin, önemli merkezlerinden birisi olan Üretim Merkezi’ni de ziyaret eden misafir heyet, son olarak ülkemizin alanında en büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Ziyaretlerin, Düzce Üniversitesi’nin katma değerli akademik çalışmaları ve bölgesel kalkınma faaliyetleri hakkında bilgi ve tecrübe anlamında büyük katkısı olduğunu ifade eden Çad heyeti, Düzce Üniversitesi’nin kendilerine gösterdikleri yakın ilgi için teşekkür ederek, iş birliği imkanlarını daha da artırmak istediklerini dile getirdiler.