Sağlık için mutlaka tüketilmesi önerilen besinlerin başında gelen balık da takvime değil mevsimlere ayak uydurdu. Geçtiğimiz yıllarda Ekim ayının ortalarında bolca bulunan balığın devam eden sıcaklar nedeniyle henüz bollaşmadığı belirtildi. Devam eden sıcaklar nedeniyle balıkta yaşanan kıtlık Aydın’da tezgahlara da yansıdı.

Ekim ayının sonuna yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığının 32 derecelerde seyrettiği Aydın’da yaşanan sıcaklığa rağmen balıkçılar tezgahları çeşit çeşit balıklarla süsledi. Balıkların kilogram fiyatı 100 TL ile 500 TL arasında değişirken vatandaşların en çok hamsi kilosu 100 TL olan hamsi ve sardalya balığı tükettiği belirtildi.

Aydın’da en fazla balık tüketimin hafta sonları olduğunu belirten balıkçılardan Seyfi Kartal, “Eylül ayında denizde av yasağının kalkması ile birlikte denize açılıp balık tutmaya başladık. Ancak balıklar da iklimsel değişikliklerden etkilendi galiba. Balıklar takvim yapraklarına göre değil hava sıcaklığına göre hareket ediyor. Soğuğu çok seviyorlar. Takvimler kışı göstermesine rağmen bölgede halen yaz mevsimi yaşanıyor. Yaz gitmediği için balıklar yeterince gelmedi. Soğukların artmasına paralel olarak balıkların da artmasını bekliyoruz” dedi.

Aydınlıların balığa gösterdiği ilgiden ve satışlardan memnun olduklarını belirten balıkçılar hanımlara yardımcı olmak için balıkları temizleyenmiş olarak teslim ettiklerini isteyenler için de kızartma işlemi de yaptıklarını belirttiler.