Tübitak Yarışmalarında Erzincan'da 2 Okula Ödül

Bu yıl 50.’si gerçekleştirilen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Bölge sergisi Erzincan Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün de katılımıyla Erzurum’da gerçekleştirildi.

Tübitak Yarışmalarında Erzincan'da 2 Okula Ödül

10 ilin katılımıyla dört gün süren  TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Erzurum Bölge Sergisi Atatürk Üniversitesi Teknokent’te yapıldı. Gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Erzurum Bölge Sergisinde 12 farklı alanda 100 proje sergilendi. Erzincan’dan 15 proje ile temsil edildiği yarışma sonunda  Erzincan Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden  İbrahim Koç ve Mehmet Emin Erçevik’in hazırladığı Kübra Karabina’nın danışmanlığını yaptığı Değerler Eğitimi  alanında  O bir kahraman Projesi ile  Erzincan İMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesinden  öğrenci  Ahmet Said Göksu’nun hazırladığı Sadi Aksu’nun danışmanlığındaki yazılım alanında  Acil Yardım Hizmetleriyle İletişimi Kolaylaştıracak Mobil Uygulamanın Tasarlanması ve Geliştirilmesi (Conserva) projesi birinci oldu.  Yarışmada finale kalan  projeler nisan ayında Ankara’da yapılacak Türkiye finaline gitmeye hak kazandı. Ödül törenine katılan Erzincan Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün öğrencileri başarılarından dolayı kutladı. 

EK KATSAYI UYGULAMASINDAN YARARLANABİLİYOR 

Projeler; özgünlük, yenilikçilik, yararlılık, uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi kriterlere göre değerlendirilecek olup bölge yarışmasında birincilik alan proje final yarışmasına katılmaya hak kazanıyor. Ayrıca final yarışmasında her alanda ulusal dereceye giren öğrenciler derece aldıkları alanla ilgili bölümleri seçmeleri durumunda üniversite sınavına girecekleri ilk yıl ve bir defaya mahsus olmak üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanabiliyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER