Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Cömert, emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesinin meme kanseri riskini azalttığını, ayrıca emziren kadınların daha kolay kilo verdiklerini söyledi.

1,5 milyon yeni HIV vakası dünyayı tehdit ediyor 1,5 milyon yeni HIV vakası dünyayı tehdit ediyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Cömert, emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesinin meme kanseri riskini azalttığını, ayrıca emziren kadınların daha kolay kilo verdiklerini söyledi.

Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Cömert, emzirirken artan oksitosin hormonu düzeyinin anne beyninde önemli fizyolojik değişimler sağladığını söyleyerek, "Emzirmek anne ile bebek arasında özel bir bağın kurulmasına yardımcı olur. Emzirirken artan oksitosin hormonu düzeyinin, anne beyninde önemli fizyolojik değişimler sağlayarak anne ile bebeğin arasında etkileşim sağladığı bilinmektedir. Emziren annelerde, karşılaşabileceği herhangi bir strese karşı gelişen yanıt daha yumuşatılmış şekilde oluşur. Emziren annenin serum kortizol adrenalin düzeyi, emzirmeyen annelere göre anlamlı bir düşüş gösterir. Bu durum annenin emzirme döneminde psikolojik olarak rahatlamasını sağlar" dedi.

"Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler"

Uzman Cömert, emziren annelerin doğum sonrası daha kolay kilo verdiğine değinerek, "Meme, rahim, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi riskini düşürür. Emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi meme kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu göstermektedir. Emzirmenin özellikle ilk altı ayında prokollejen, karboksil peptit (PICP)’in artırdığı tespit edilmiş, kemik yıkımı belirteşlerinin gerilediği gösterilmiştir. Bu da emziren annelerde kemik erimesi görülme sıklığını çok azaltır. Düzenli emziren bir kadın gebelikten 10 hafta korunabilir, emzirmeyen annelerde doğumdan altı hafta sonra gebelik oluşabilir. Emzirmek, annenin doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırır. Emzirmeyle birlikte salınan oksitosin hormonu anne rahminin kasılmalarını artırarak doğum yapan annenin kanamasını azaltır. Emziren annelerde kanama daha az olduğundan uzun dönemde kansızlığa bağlı halsizlik, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi şikayetler daha az görülür" ifadelerini kullandı. Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler. Emzirme, annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500 kalori artırır, bu artan kalori ihtiyacının bir kısmı annenin yediklerinden karşılanırken, bir kısmı gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu da annenin gebelik sırasında aldığı fazla kiloların kaybına yol açar" şeklinde konuştu.