Baro Başkanı Avukat Adem Aktürk son günlerde Alevi kurumları ve cem evlerine karşı yönelik yapılan saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Erzincan Baro Başkanı Avukat Âdem Aktürk son günlerde Alevi kurumları ve cem evlerine karşı yönelik yapılan saldırılara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, ülkede yeni bir Kaos ve çatışma ortamı yaratma hedeflemiştir” dedi.

Konu ile ilgili Baro Başkanı Av. Aktürk yaptığı açıklamasında “30.07.2022 tarihinde Ankara’da Alevi kurumları ve Cem evlerine yönelik eş zamanlı saldırılar gerçekleştirilmiştir.

Karanlık bir provokasyonu amaçlayan bu saldırılar, geçmişte olduğu gibi ülkede yeni bir kaos ve çatışma ortamı yaratmayı hedeflemiştir.

Saldırıyı gerçekleştiren 3 şahsın gözaltına alındığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Her ne kadar provokasyon amaçlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen 3 kişi yakalanmış ise de arka planında bulunan  herkesin tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz.

SALDIRININ BÜTÜN YÖNLERİYLE AÇIĞA KAVUŞTURULMASI ELZEMDİR

Son yıllarda toplumun belli kesimlerine karşı yapılan çeşitli saldırıların, Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ve bu son saldırıların birbirinden bağımsız olmadığı kanaatindeyiz.

Rektör Levent Bezmialem Üniversitesini ziyaret etti Rektör Levent Bezmialem Üniversitesini ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanmış benzer provokasyon girişimlerinin bir daha yaşanmaması, toplumsal barışın ve birlikte yaşama kültürünün güçlü kılınması için hukukun işletilerek saldırının bütün yönleriyle açığa kavuşturulması elzemdir.

PROVOKASYON GİRİŞİMLERİNİN ARKA PLANIYLA BİRLİKTE AÇIĞA ÇIKARILMASINI TALEP EDİYORUZ

Ülkenin seçime gittiği bir süreçte; kaos ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan bu saldırıların, daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta siyaset kurumu olmak üzere herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu vesileyle; yetkilileri bir kez daha seçim odaklı kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet ediyor, toplumu kutuplaştırmaya çalışan bu provokasyon girişimlerinin arka planıyla birlikte açığa çıkarılmasını talep ediyoruz.

Başta saldırıya uğrayan kurumlar olmak üzere herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz”dedi.