DSİ’den Erzincan’a yatırım seferberliği DSİ’den Erzincan’a yatırım seferberliği

Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları ve Profesyonelleri Derneği (TİGEP) Başkanı Muhammed Fatih Tüten, “Ülkemizin madencilik sektöründe yaşanan kazalar, hepimizi derin bir üzüntüye boğuyor. Son yaşanan olay ise Erzincan’ın İliç ilçesinde meydana geldi ve yine can kayıplarıyla yüreğimizi dağladı. Bu tür kazalar, (Adı kaza oluyor.) sadece ekonomik kayıplarla değil, aynı zamanda sevdiklerini kaybeden ailelerin acılarıyla da yüreğimizi parçalıyor” dedi.

Fatih Tüten açıklamasının devamında, “İliç ilçemizdeki maden kazasında hayatını kaybeden maden işçilerine Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ancak bu tür felaketlerin sadece duyduğumuz üzüntüyle geçiştirilmesi mümkün değil. Artık acı gerçeklerle yüzleşme zamanı geldi. Maden kazaları, çoğunlukla insan hatasından, teknik ihmal ve güvenlik önlemlerinin yetersizliğinden kaynaklanır. Bu sebeple, maden işletmecilerinin ve denetleyicilerin sorumlulukları daha da artmaktadır. İş güvenliği standartlarının sıkı bir şekilde uygulanması ve denetlenmesi, bu tür trajedilerin önlenmesinde hayati öneme sahiptir. Özellikle iliçteki bu madene uzmanların ,bilirkişilerin ,siyasilerin ve biz medya mensuplarının defalarca dikkat çekmesine rağmen hiçbir önlem alınmamış. İnsan hayatı siyaset üstüdür. İsg haber olarak en son geçtiğimiz Haziran ayında bu madeni gündeme taşıyarak haberleştirmişiz. Erzincan’daki maden kazasının ardından yapılması gerekenlerin başında, kazanın nedenlerinin titizlikle araştırılması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması gelmelidir. Ancak bu şekilde, benzeri kazaların tekrar yaşanmasını önleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Tüten ek olarak, “Maden sektörü, ülkemizin ekonomisi için önemli bir yere sahiptir. Ancak bu sektörde çalışanların güvenliği ve sağlığı her şeyden önemlidir. Bu nedenle, işletmecilerin kar hırsına yenik düşmeden, çalışanların güvenliğini en üst düzeyde tutmaları gerekmektedir.

Geçmişte yaşanan maden kazaları, bize güvenlik önlemlerinin ve denetimlerin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Bu acı derslerden ders çıkarmalı ve benzer felaketlerin tekrarlanmaması için gerekli adımları atmamız gerekiyor. Sonuç olarak, Erzincan’daki maden kazası, ülkemizin karşı karşıya olduğu iş güvenliği sorununun bir kez daha altını çiziyor. Artık harekete geçme ve sorunun kaynağını kökten çözme zamanı geldi. Unutmayalım ki, her kaybedilen can, üzerimize düşen sorumluluğu daha da artırıyor. Umuyorum ki bu yazı, maden kazaları gibi acı olayların önlenmesi için toplumda farkındalık oluşturur ve yetkilileri gerekli adımları atmaya teşvik eder. Özellikle Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğümüze çok iş düşmektedir” şeklinde ifadelerini dile getirdi.