Erzincan Sağlık Müdürlüğü, 15 Kasım 2023'te kutlanan Dünya KOAH Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak bilinen ve uzun süreli hava yolu hasarı sonucunda gelişen, öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösteren bir akciğer hastalığıdır.

Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre, dünya genelinde KOAH sıklığı %10,3 ve yılda yaklaşık 3 milyon kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise 2017 yılında yapılan bir araştırmada yetişkinlerin %3,6'sının KOAH tanısı aldığı belirlenmiştir. TÜİK'in 2022 verileri ise solunum sistemi hastalıklarının ölüm nedenleri arasında %13,5 ile üçüncü sırada olduğunu ve bu ölümlerin %4'ünün KOAH nedeniyle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır.

KOAH'ın ana nedeni tütün kullanımı ve tütün dumanına maruz kalınmasıdır. Ayrıca, biyokütle yakıtlarıyla maruziyet ve hava kirliliği gibi solunum yolu irritanları da risk faktörleri arasındadır. Hastalığın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan "nefes ölçüm testi" ile konulabilir.

KOAH'ı tedavi etmenin temel hedefleri arasında hastalığın belirtilerini hafifletmek, solunum yolu hasarını azaltmak ve akciğer fonksiyonlarını düzeltmek yer alır. Bu doğrultuda, tütün ürünlerinden uzak durulması, düzenli nefes açıcı ilaçların kullanımı, aktif yaşam tarzı benimseme ve grip-zatürre aşılarının yaptırılması önemlidir.

Erzincan Kültür Sanat Etkinliklerinde Alişan Kapaklıkaya'ya Yoğun İlgi Erzincan Kültür Sanat Etkinliklerinde Alişan Kapaklıkaya'ya Yoğun İlgi

Sağlık Bakanlığı, KOAH ve benzeri hava yolu hastalıklarının kontrolüne yönelik çeşitli programlar ve kılavuzlar hazırlamıştır. Toplumda farkındalığın artırılması, KOAH'la mücadelede kritik bir adımdır ve bu misyona hizmet eden "15 Kasım Dünya KOAH Günü" önemlidir. Bu kapsamda 2023 yılı teması "Nefes Almak Hayattır, Erkenden Harekete Geçin" olarak belirlenmiştir.