banner377

Anadoluda Bir Dünya Üniversitesi

"Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi" özülküsü ile yola çıkan ve 8. yılını geride bırakan Erzincan Üniversitesi, 2014-2015 Akademik Açılış Yılı Törenini yoğun bir katılım ile gerçekleştirdi.Yalnızbağ Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda...

Anadoluda Bir Dünya Üniversitesi
"Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi" özülküsü ile yola çıkan ve 8. yılını geride bırakan Erzincan Üniversitesi, 2014-2015 Akademik Açılış Yılı Törenini yoğun bir katılım ile gerçekleştirdi.
Yalnızbağ Yerleşkesi Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Muharrem Işık, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Kuşçu, Adli Yargı Komisyonu Başkanı Oğuz Dik, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman, EKEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ağca, ERSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canikli, kurum ve kuruluş müdürleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Yönetmenliğini Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ersan Çiftci’nin yaptığı müzik dinletisi ile devam eden törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Daha sonra Öğrenci Konseyi Adına konuşan Hukuk Fakültesi Öğrencisi Bayram Sert, Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’na ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek Erzincan Üniversitesinin özülküsü olan “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” doğrultusunda çalışacaklarını ifade etti.
Törenin açılış konuşmasını yapan Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Üniversitesi’nin gelişmesi için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirerek, Erzincan Üniversitesi’nin her yıl biraz daha büyüdüğünü kaydetti. Çapoğlu, “Hayatta en hakikî mürşit ilimdir” parolasıyla ve Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi söylemiyle yola çıktığımız günden beri, bünyemizdeki 3 enstitü, 9 fakülte, 5 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 800 akademik ve 550 idarî çalışanımızla özelde şirin şehrimiz Erzincan’da 20 bini aşkın öğrencimize, genelde % 14, lisansüstünde % 100 bir büyümeyle genelde ülke ve dünya menfaatine hizmet etmeye devam etmenin kıvancını taşımaktan son derece mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Son TÜİK verilerine göre gelişmiş ülkelerin % 40’ının, ülkemizin % 12’sinin üniversite mezunu olduğu göz önünde bulundurulursa bizim, toplam öğrencimizin % 8’inin YL, Dr. Seviyesinde olması lisans üstünde katettiğimiz yolun önemini daha iyi anlatmaktadır” şeklinde konuştu.
Erzincan Üniversitesinin 30 farklı ülkeden 68 üniversite ile işbirliği yaptığını söyleyen Rektör Çapoğlu, bu çalışmaların Türk biliminin saygınlık çıtasını yükselteceğini, ülke menfaatine katkıda bulunacağını kaydetti. Sayısal verilerle üniversitemizin kat ettiği mesafeleri katılımcılarla paylaşan Rektör Çapoğlu sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Erzincan Üniversitesi, URAP verilerine göre 2012 yılına kadar dünya üniversiteleri sıralamasında yer almazken ülkemizden sıralamaya giren 73 üniversite arasında 54. olup dünya sıralamasında da 1521. olarak yerini almıştır. Bilimsel yayın artışı ve lisans üstü öğrenci sayımızdaki artışa bağlı olarak sıralamadaki yerimizin henüz açıklanmamış olan 2014 sonuçlarında daha ilerilere çıkmasını beklemekteyiz. Araştırma Hastanemizde Nisan 2013-Nisan 2014, yani bir yılda 1 milyon muayene yapılmıştır. Bunun 1500’ü anjiyodur. İl dışına sevk oranları %70 azaltılmıştır. Bu hastaların 200 bininin il dışından olması hasta kabul eden bir il olmaya doğru gittiğimizin açık bir göstergesidir.Yaklaşık 60 bini merkez kütüphanemizde olmak üzere, toplam 85 bin kitap kütüphanelerimizde öğrencilerimizin hizmetindedir.”
“Yolumuz ve bahtımız açık olsun” diyerek sözlerini tamamlayan Rektör Çapoğlu, üniversitenin gelişmesinde katkı sunan herkese teşekkür ederek, 2014-2015 Akademik yılının başarılarla dolu bir yıl olması temennisinde bulundu.
Rektör Çapoğlu’nun konuşmasından sonra kürsüye çıkan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman ise, ülkemizin küresel ölçekte etkin olması için nitelikli bir işgücüne sahip olması gerektiğini ifade etti. Bu noktada başta üniversiteler olmak üzere herkese önemli görevler düştüğünün altını çizen Kahraman, üniversitelerin son yıllarda bu misyona çok büyük bir katkı sağladığını dile getirdi. Kahraman şöyle konuştu:” Az önce Sayın Rektörümüz, üniversitemizin bir dünya üniversitesi olma yönünde aldığı mesafeyi çok güzel izah etti. Umarım bundan sonra Erzincan Üniversitesi daha da ilerleyecek ve dünya üniversiteleri arasında daha önemli bir yere gelecektir.”
Kamu-üniversite işbirliğine de değinen Vali Kahraman, bu birliğin Erzincan’da da yaygınlaşması gerektiğini aktararak, bu işbirliğinin şehrin gelişmesinde temel dinamik rolü üstleneceğini söyledi. Vali Kahraman 2014-2015 Akademik Yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.
“Hekim, Bürokrat ve Siyasetçi Gözüyle Yönetim” konulu Açılış Dersini veren Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 2014-2015 Akademik Yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak Erzincan Üniversitesinin hedeflerine ulaşacağını kaydederek, üniversitemizin bu hedeflere beklenen vakitten daha erken ulaşacağını söyledi. Ünüvar, “Mesai arkadaşım Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’nun rektörlüğünü yaptığı üniversitede bulunmaktan ve açılış dersini vermekten onur duyuyorum” diyerek açılış dersine başladı. Siyasetçi ve bürokrat olduğunu; ancak asıl mesleğinin doktorluk olduğunu belirten Ünüvar, kendi iş yaşamından sunduğu kesitleri katılımcılarla paylaşarak tecrübenin önemli olduğuna vurgu yaptı. Ünüvar, “Yapılan işin küçüğü, büyüğü yoktur. Ancak önem sırası vardır. Kişi inandığı şeyleri konuşmalı, konuştuğu şeyleri yapmalı, yaptığı şeyi de duyurmalı diye düşünüyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Ünüvar’a Rektör Çapoğlu ve Vali Kahraman tarafından çiçek ve hediye takdim edildi. Çiçek ve hediye takdiminin ardından LYS’de ilk 100’e giren öğrenciye ve spor branşlarında Avrupa ve dünya derecesi yapan öğrencilere Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Muharrem Işık, Belediye Başkanı Cüneyt Kuşçu tarafından hediye takdim edilirken, ERSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canikli ve EKEV Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Ağca’ya da Üniversitemize yaptıkları katkılardan dolayı Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu tarafından çiçek takdim edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER