banner377

Erzincan'da “FETÖ'nün SODES projelerindeki usulsüzlük“ davası

SODES projelerinde usulsüzlük yaparak FETÖ/PDY'ye finans sağladıkları öne sürülen, aralarında örgütün kentteki sözde mütevelli heyeti üyeleri ile örgütle bağlantılı okulların yönetici ve çalışanlarının da bulunduğu 36'sı tutuklu, biri firari 72 sanığın yargılanmasına başlandı

Erzincan'da, Sosyal Destek Programı (SODES) projelerinde usulsüzlük yaparak Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finans sağladıkları öne sürülen, aralarında örgütün kentteki sözde mütevelli heyeti üyeleri ile örgütle bağlantılı okulların yönetici ve çalışanlarının da bulunduğu 36'sı tutuklu, biri firari 72 sanığın yargılanmasına başlandı.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Polis Meslek Yüksekokulunda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada tutuklu yargılanan Abbas Parilti, Ekrem Bayrak, Haluk Alturan, Orhan Say, Rahman Kayımtu ve Veysel Akdoğan ile iş adamlarının da aralarında yer aldığı 36'sı tutuklu 71 sanık hazır bulundu.

Tutuklu sanık İsmail Talay, duruşmaya bulunduğu Konya E Tipi Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık avuvatları, bazı tanıklar ile izleyicilerin de yer aldığı duruşma, sanıkların kimlik tespiti işlemiyle sürüyor.

Duruşma nedeniyle POMEM ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

- İddianameden

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında FETÖ/PDY'nin kentteki sözde mütevelli heyeti üyeleri ve örgütün sözde "il imam yardımcıları" Abbas Parilti ve Ekrem Bayrak, örgütün "il mali sorumlu yardımcıları" Haluk Alturan ve Orhan Say ile örgütle bağlantılı yurt, okul ve dershanelerden sorumlu Rahman Kayımtu ve Veysel Akdoğan'ın da bulunduğu 36 tutuklu, 35 tutuksuz ve bir firari sanık yer alıyor.

İddianamede, aralarında iş adamlarının da olduğu bazı sanıkların, FETÖ'nün KHK ile kapatılan Erzincan Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (EGİSAD) ile Osman Fevzi Efendi Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı aracılığıyla SODES projelerinde usulsüzlük yaparak sağlanan haksız geliri örgüt ve ona yakın kuruluşlara aktardıkları belirtiliyor.

Bu sayede örgüte finans sağlandığı anlatılan iddianamede, sanıklardan bir kısmının FETÖ ile iltisaklı derneklerde yönetici ve üye oldukları, bazılarının örgütün finans kaynağı Bank Asya'da hesaplarının bulunduğu, bir bölümünün de örgütün gizli haberleşme ağı "ByLock"u kullandıkları kaydediliyor.

İddianamede, sanıkların "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

AA

YORUM EKLE
YORUMLAR
MİSAFİR
MİSAFİR - 3 yıl Önce

KOSGEBDE ARAŞTIRILSIN.İŞLERİNE GELENE HİBE VERİYORLAR

SIRADAKİ HABER