Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) organizasyonunda ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde 3.Ar-Ge Proje Pazarı ve Üniversite Tanıtım Fuarı düzenlendi.

Mustafa Sarıgül'den Yeni Kanun Teklifi Mustafa Sarıgül'den Yeni Kanun Teklifi

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde geçekleşen 3. Ar-Ge Proje Pazarı ve Üniversite Tanıtım Fuarı açılış programına, Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Prof. Dr. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kazım Karahocagil, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Gündüz, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Biçer, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Soner Özgen, İl Jandarma Komutanı Alb. Veysel Yanık, üniversitemiz yönetimi, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunması, üniversite tanım filminin gösterimi ile başlayan program, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi öğrencileri tarafından verilen müzik dinletisi ve açılış konuşmaları ile devam etti.

Açılış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Akın Levent, “Anadolu Üniversiteler Birliği’nin Kırşehir’den Erzincan’a uzanan geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren ve sürekli büyüyen bir birlik olduğuna dikkat çekti. Rektör Levent: Anadolu Üniversiteler Birliği, bölge üniversitelerinden 15 üniversitenin bir araya gelerek birlikte çalışmalar yürüttüğü önemli bir oluşumdur. Kırşehir’den Erzincan’a uzanan geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren ve sürekli büyüyen bir birliktir. Ayrıca, Türk Cumhuriyetlerinden de katılım talepleri alan bir birlik olması, doğru yolda olduklarını ve bu yolda kararlılıkla ilerlemeye devam edeceklerini göstermektedir. Üniversitelerin bilimsel anlamda ve müfredatları konusunda hocaların büyük katkılarıyla başarılı çalışmalar yapacaklarına inancımız tamdır “ dedi.

Daha sonra konuşma yapan Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun; üniversitelerin eğitim, ARGE faaliyetleri ve bölgeye katkı yapma görevlerini vurguladı. 11 farklı ilin bir araya geldiği etkinlikte ARGE projelerinin önemine değinen Altun, üniversiteler arasında ortak projelerin ve çalışmaların yaygınlaştırılması için çaba harcandığını belirtti. Öğrencilerin sanayide staj yapmalarını teşvik etmek için yeni uygulamalar geliştirildiğini ve meslek hayatına atılmadan önce öğrencilerin sanayide deneyim kazanmalarının önemsendiğini ifade etti. Üniversitelerin ARGE faaliyetlerini birlik içinde yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ve sanayiye yönelik çalışmalarda üniversite laboratuvar imkânlarının ülke genelinde paylaşılmasını hedeflediklerini vurgulayan Altun, Anadolu Üniversiteler Birliği olarak Anadolu’ya hizmet etmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

3.Ar-Ge Proje Pazarı ve Üniversite Tanıtım Fuarı açılış konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt adına, Erzincan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Özgür Vatan’a, Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık’a, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’a, İl Kültür ve Turizm Müdürü Oğuzhan Kılıç’a, Türkiye Kızılay Derneği Erzincan İl Merkezi Başkanı Volkan Burak Mumcu’ya programa olan katkılarından dolayı plaket takdim etti.

AR-GE proje pazarı etkinlikleri kapsamında öğleden sonra başarı öyküleri programı düzenlendi.

İlk olarak DESNET Teknoloji CEO’su Ömer Ekinci, Erzincan’dan küçük yaşta çıkarak başarılı bir iş hayatı sürdüren bir girişimcinin ilham verici hikâyesini paylaştı. Ekinci, meslek erbabına daha az ulaşabildiğini ancak diplomalı kişilere sık sık rastladığını belirtti ve meslek sahibi zanaatkârlar ile diploma sahiplerini ayırmamız gerektiğini söyledi.

İş hayatında birçok deneyim yaşadığını ifade eden Ekinci, kendisinin iyi bir çırak olmayı başardığını ve en iyi çırakları seçmeyi bildiğini dile getirerek küçük yaşlarından itibaren üretimin içinde yer aldığını, farklı alanlarda çalıştığını ve hayalinin küçük bir sanayi dükkânını büyük bir teknoloji merkezine dönüştürmek olduğunu ifade etti. Usta-çırak ilişkisinin önemine de vurgu yapan Ekinci, kendi şirketinden çıkan birçok arkadaşının şahsi şirketlerini kurduğunu ve bu durumun kendisini gururlandırdığını belirtti.

Daha sonra başarı öyküsünü anlatan AD ASTRA Teknoloji Grup CEO’su Uğur Coşkun, yapay zeka ve yeni teknolojiler üzerinde çalıştıklarını ve geleceğin askerleri için teknolojik hamleler yaptıklarını belirtti. Yapay zekâ ve insan beyninin birlikte çalıştığı teknolojilere ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Şahin, teknolojinin hızla geliştiğini ve yeni nesillerin bu gelişmelere ayak uydurması gerektiğine dikkat çekti. Teknolojinin günlük hayatımızı etkilediğini ve gelecekte şehir muharebelerinin artacağını düşündüğünü ifade eden Şahin, eski yolların yeni fırsatlar sunmadığını ve çalışmanın, azmin her kapıyı açacağını dile getirdi. Katılımcılara plaket takdiminin ardından Ar-Ge Proje Pazarı ve Üniversite Tanıtım Fuarı açılış programı sona erdi.

Kaynak: iha