6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin 1’inci yıldönümünde Erzincan’da deprem anı ve sonrası ile ilgili resim sergisi açıldı.

Erzincan Dört yol Cumhuriyet meydanında açılan ve 122 fotoğrafın yer aldığı resim sergisinin açılışını Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci tarafından yapıldı. Vali Yardımcısı Yusuf İzci ve açılışa katılan Kamu Kurum ve Kuruluş müdürleri sergiyi gezerek AFAD, ACAR ve MEB-AKUB yetkililerinden bilgi aldılar.
Açılışı yapılan sergide  konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci; “Burada 06 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen büyük depremin 1. Yıldönümü vesilesiyle bir araya geldik. İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımız tarafından 81 İlimizde aynı saatte sergilediği depremle ilgili depremin ilk anlarında ve sonrasında yapılan müdahalelerle ilgili sergiye İl Müdürlerimizle birlikte açtık. Ben bu vesile ile geçen yıl depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Allah vatanımızı ve milletimizi bundan sonraki süreçlerde bu tür afetlerden korusun diyorum” diye konuştu.

AFAD Erzincan İl Müdürü Cengiz Çavuş ise konu hakkında şu ifadelere yer verdi; “Şehrimize yaklaşık 12 saat önce giriş yaptım. Bolu AFAD İl Müdürlüğünden Erzincan AFAD İl Müdürlüğüne yeni atandım. Sizlerle tanıştığım için memnum. Sayın Valimizin riyasetinde gece saat 04.17’de AFAD İl Müdürlüğümüzde Afet Koordinasyon merkezimizle İl protokolünün katılımıyla bir anma programı gerçekleştirdik. Ardından yine Valiliğimiz koordinasyonunda sabah İl Müftülüğümüzle beraber sabah namazıyla birlikte Mevlid-i Şerifimiz vardı. Tüm illerimizde eş zamanlı bir şekilde saat 12.30’da başlamak üzere gün boyu AFAD 06 Şubat Deprem Fotoğraf sergisi bütün İl meydanlarında gerçekleştirildi.  Erzincan İlimizde de sağ tarafta görmüş olduğunuz üzere afetin ilk anından itibaren müdahale çalışmaları, sonrasında ise iyileştirme çalışmaları ve sonrasında yapılan yeni deprem konutlarını gösteren bir sergimiz oldu. Ayrıca bizlere bu süreçte destek veren sivil toplum örgütlerimiz İlimize bağlı ACAR ve MEB AKUB ekiplerimizde sergide burada bulanmakta. Burada AFAD ekibimizin yaklaşık 82 tane fotoğrafı var. Bir de MEB AKUB ekibimizin de 40 tane fotoğrafı var. Toplamda 122 tane fotoğrafımız var’ dedi.