Erzincan’da gelmiş geçmiş Milletvekilleri dendiğinde ilk olarak Mustafa Sarıgül geliyor. Erzincan ili Türkiye’nin birçok siyasetçi yetiştirdiği illerden biri olma özelliğini taşır. Birçok partiden milletvekilleri çıkarmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır;

·         Lütfi Şahin: 1939 yılında doğdu. 7 Ekim 2008 yılında vefat etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest olarak Avukatlıklarda yaptı. 5. Dönem ve 16. Dönem Erzincan Milletvekilliği yaptı. Dört çocuk babasıdır.

·         Burhan Çakır: 1969 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. 27. Dönem Ak Parti milletvekili olarak seçildi. Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Özel Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans gördü. Amatör kulüplerde futbol oynadı ve Erzincan spor Kulüp Başkan yardımcılıklarında bulundu. İngilizce ve Arapça dillerini bilen Burhan Çakır evli ve 2 çocuk babasıdır.

·         Erdoğan Özyalçın: 1965 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Mesleği doktor olan Erdoğan Özyalçın 25. Dönem CHP Erzincan Milletvekili olarak seçildi. İtalya’da Catania Tıp Fakültesini bitirdi.

·         Süleyman Karaman: 1956 yılında Erzincan ili Refahiye ilçesi doğumludur. 27. Ve 28. Dönem Ak Parti Erzincan Milletvekili olarak seçildi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesinden mezun oldu. Erzincan’da gelmiş geçmiş Milletvekilleri arasında bu isimler yer alıyor.

Otlukbeli Gölü: Dünyada Nadir Görülen Doğa Harikası Otlukbeli Gölü: Dünyada Nadir Görülen Doğa Harikası

Erzincan’da 36 Yıl Sonra Bir İlk

Erzincan’da gelmiş geçmiş Milletvekilleri dendiğinde direkt olarak Mustafa Sarıgül geliyor.

Mustafa Sarıgül: CHP listesinden 2023 yılında Memleketi olan Erzincan’dan Milletvekili seçildi. Mustafa Sarıgül 36 yıl sonra tekrar meclise milletvekili olarak giriş yaptı. Şu anda 67 yaşınadır. Türkiye’nin son Başbakanı ve Erzincanlı olan Binali Yıldırım’ın memleketinde CHP’nin oylarını artırarak Erzincan Milletvekili olarak Meclise girdi. Erzincan’da Ak Parti’nin 2 Milletvekili bulunurken Mustafa Sarıgül’ün seçilmesiyle 1’e düştü