Erzincan'da Üzücü Olay: Daire Bakarken Hayatını Kaybetti Erzincan'da Üzücü Olay: Daire Bakarken Hayatını Kaybetti

Erzincan'da son yıllarda üretimi giderek yaygınlaşan kapya biber, üreticiler tarafından büyük ilgi görüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde uyguladığı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında, Erzincan’da 2 yıldır sebze üreticilerine hibeli olarak kapya biber fidesi temin ediliyor. 2024 yılı için Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bölgeye 417 bin adet kapya biber fidesi temin edilmişti.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, Erzincan Merkez ve Üzümlü ilçesine bağlı köylerde toprakla buluşturulan fideleri yakından takip ediyor. Teknik ekipler, kapya biber çeşidinin ekildiği alanlarda fidelerin gelişimini izleyerek, hastalık ve zararlı kontrolü yapıyor. Geçtiğimiz yıl Erzincan’da kapya biber yetiştiriciliği bölge halkı tarafından yoğun ilgi görmüştü. Üreticilerin ürünlerini sağlıklı bir şekilde yetiştirerek pazarlama sorunu yaşamadan satmasının ardından bölgede kapya biber yetiştiriciliği açık alanlarda artarak devam ediyor.

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri sahadaki kontrollerini sürdürürken alanda herhangi bir sorun bulunmadığını belirtti. Projeye dahil olan çiftçilerle birebir temas kuran ekipler, çiftçilere teknik bilgi aktarımını sürdürüyor.

Kaynak: iha