Erzincan'da kiraz bahçelerinde hasat sevinci yaşanıyor. Bahçelerdeki bolluk ve bereket, üreticilerin yüzünü güldürüyor. Erzincan'da yetişen kirazlar hem dış ülkelere hem de çevre illere satılıyor.

Erzincan’ın merkez ilçesindeki köylerde, erkenci kiraz bahçelerindeki ağaçlarda yetiştirilen kirazlar toplanmaya başlandı. Mikroklima özellikleri sayesinde elma, kayısı, şeftali, kiraz, üzüm, armut, dut, vişne ve ceviz gibi birçok meyvenin yetiştirildiği Erzincan'da, erkenci kirazların hasat dönemi başlamış durumda.

TÜİK’in 2023 verilerine göre, Erzincan’da 2 bin 340 dekar alandan 4 bin 75 ton kiraz üretimi gerçekleşti. Kalitesi ve aromasıyla dikkat çeken Erzincan kirazı, önemli bir ihraç ürünü olma özelliği taşıyor. Erzincan Merkeze bağlı Yaylabaşı Mahallesinde kiraz yetiştiriciliği yapan Saygın Polat, bu yılki hasattan memnun olduğunu ve ürettikleri kirazı iç piyasaya sunduklarını belirtti. Polat, işçi bulmada yaşadıkları zorluklara rağmen üretimden taviz vermediklerini ifade etti.

Nişanlıya süslü koç hediyesi Nişanlıya süslü koç hediyesi

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Özcan Tekin ve teknik ekibe ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Polat, bu tür ziyaretlerin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

Kiraz hasadının başlaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, kirazın Erzincan için önemli bir meyve olduğunu belirtti. Şahin, ilk etapta erkenci çeşitlerin hasat edileceğini ve bayramdan sonra hasadın yaklaşık bir ay boyunca süreceğini söyledi. Erzincan'ın meyvecilik sektöründe önemli bir kapasiteye sahip olduğunu kaydeden Şahin, sofralık, kurutmalık ve sanayiye yönelik birçok meyvenin yetiştirildiğini ve çevre illere satıldığını dile getirdi. Şahin, çiftçilerle işbirliği içinde hareket ederek hastalık ve zararlılarla mücadelede önemli adımlar attıklarını ekledi.

Erzincan’da genellikle Üzümlü ilçesi ve köylerinde yoğun olarak yetiştirilen kirazda, bayram sonrası hasadın başlaması bekleniyor.

Kaynak: iha