Erzincan'da bu yıl kiraz rekoltesi üreticilerin yüzünü güldürürken, kiraz ağacından düşme vakaları da artış gösterdi. Son 2 haftada, kiraz hasadı sırasında ağaçtan düşen yaklaşık 15 kişi hastanelik oldu ve ortopedi servisinde tedavi altına alındı.

Rekolte Yüksek, Kazalar Fazla

Erzincan'da bu yıl kiraz ağaçları, geçen yıl 300 kilo mahsul verirken, bu yıl 2,5 ton civarında ürün verdi. Bu rekor düzeydeki rekolte, üreticilerin memnuniyetini artırsa da beraberinde kazaları da getirdi. Son 2 haftada Erzincan genelinde 15'e yakın kişi kiraz ağacından düşerek yaralandı.

Üzümlü İlçesinde Artan Vakalar

Özellikle Üzümlü ilçesinde, son 2 haftada 6 kişinin kiraz ağacından düşerek kol ve bacaklarını kırdığı belirtildi. Üzümlü’de çiftçilik yapan bir üretici, bu yılki yüksek verimin kazaları da beraberinde getirdiğini ifade ederek, "Bu sene verim çok, kaza da çok. Üzümlü’de 6 kişi bu hafta düşerek yaralandı. Hastanede yatıyorlar. Ağaçların dalları kiraz veriminden kırılıyor," dedi.

Ergan Dağı’nda Üç Günlük Festival Ergan Dağı’nda Üç Günlük Festival

Hastanelerde Tedavi Altındalar

Kazalarda yaralananlar, Erzincan’daki hastanelerin ortopedi servislerinde tedavi altına alındı. Doktorlar, kiraz hasadı sırasında dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunarak, yüksek rekolteye rağmen güvenliğe önem verilmesini tavsiye ediyorlar.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de bu konuda bilgilendirme yaparak, çiftçileri hasat sırasında dikkatli olmaları ve güvenlik önlemlerini almaları konusunda uyardı.

Kaynak: iha