Erzincan’da havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan 'Sarıkız' örümceği, vatandaşlar arasında tedirginliğe neden oldu. Güçlü çene yapısıyla dikkat çeken bu zehirli örümcek, akrep, kertenkele ve fare gibi hayvanlarla besleniyor.

Erzincan Tulum Peynirine Yeni Standartlar Geliyor Erzincan Tulum Peynirine Yeni Standartlar Geliyor

İnönü Mahallesi’nde Çayevinin Önünde Görüldü

Erzincan’ın İnönü Mahallesi’nde bir çayevininönünde görülen Sarıkız örümceği, çevredeki insanları korkuttu. Çayevinin sahibi Burhan Baytekin, sabahın erken saatlerinde iş yerini açtığını ve çayevinin önünü temizlerken bu büyük örümceği fark ettiğini belirtti.

Baytekin, “Sarıkızı ilk gördüğümde çok korktum. Ancak daha sonra ölü olduğunu fark ettim. Örümceği dükkânın önünden uzaklaştırdım. Bu örümcek türü oldukça zehirli ve 1 metreye kadar da zıplayabiliyor. Isırdığında açılan yara kolay kolay geçmiyor.” ifadelerini kullandı.

Sarıkız Örümceği Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görülen Sarıkız örümceği, görsel olarak oldukça iri bir yapıya sahip olup akrep, fare ve kertenkele dahil birçok hayvanla beslenebiliyor. Güçlü çene yapısıyla ısırdıkları insanlara ciddi zarar verebilen bu örümcekler, ışıktan rahatsız olup genellikle geceleri ortaya çıkıp avlanıyor.

Kaynak: iha