Erzincan Defterdarlığı denetim ekipleri, Erzincan’ın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelere yönelik geniş çaplı vergi denetimleri gerçekleştirdi. Bu denetimlere, Erzincan Defterdarı Kemalettin Çetin ve Gelir Müdürü Kemal Tat'da eşlik etti. Ekipler, özellikle hatalı Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının uygulandığı görülen işletmelere odaklanarak denetimlerini sıkılaştırdı.

Denetimler sırasında, yüksek oranlı ürün teslim ettikleri halde düşük oranlı KDV kesen işletmelerin usulsüzlükleri tespit edildi. Bu tür ihlallerde bulunan işletmeler hakkında tutanaklar tutuldu ve cezai işlemler uygulandı.

Yapılan denetimlerde şu hususlar incelendi

110 Dosyaya 13 Milyon Lira İdari Para Cezası 110 Dosyaya 13 Milyon Lira İdari Para Cezası
  • KDV oranlarının doğruluğu
  • Ödeme kaydedici cihazlar ve POS cihazlarının kullanımı
  • Kira ödemeleri ve ödemelerin bankadan mı yoksa elden mi yapıldığı
  • Banka dekontlarının kontrolü
  • POS cihazlarının işletmeye ait olup olmadığı
  • Kayıt dışı istihdam tespiti
  • IBAN numarasına yapılan ödemelerin işletmeye ait olup olmadığı

"En önemli amacımız kayıt dışılığı engellemek"

Erzincan Defterdarı Kemalettin ÇETİN, Erzincan Defterdarlığı olarak vergi denetimlerinde en önemli amaçlarının "kayıt dışılığı ve kayıt dışı faaliyetleri engellemek" olduğunu vurguladı. ÇETİN, "Bu kapsamda özellikle KDV oranlarını yanlış uygulamak suretiyle yüksek oranlı ürün teslim ettiği halde düşük oranlı KDV kesen ve belge düzenleyen mükelleflerle alakalı denetimlerimiz artarak devam edecektir," dedi.

ÇETİN ayrıca, denetimlerde hem mükelleflere hem de vatandaşlara vergi konusunda rehberlik etmeye çalıştıklarını belirterek, uyumlu olmayan mükelleflere cezai müeyyideler uygulamak suretiyle kayıt dışılığı önlemeye yönelik çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Editör: Selçuk ÖZDEMİR