Gazze’den Türkiye’ye getirilen 61 hasta ve 49 refakatçiden 23 hasta, refakatçileriyle birlikte Ankara Bilkent Şehir Hastanesine getirildi.

“Bitkilerin Profesörü” Ankara Kitap Fuarı’nda okuyucuları ile buluştu “Bitkilerin Profesörü” Ankara Kitap Fuarı’nda okuyucuları ile buluştu

Türkiye’nin Gazze’deki hastalara ve vatandaşlara yönelik yardımları devam ediyor. Bu çerçevede 61 Gazzeli hasta ve 49 refakatçisi, Milli Savunma Bakanlığına ait 10 sağlık personelinin bulunduğu A400M uçağıyla Mısır El Ariş Havalimanı’ndan Ankara’daki Etimesgut Askeri Havalimanı’na getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, getirilen hastalarla görüşerek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Etimesgut Askeri Havalimanı’nda hazır bekletilen ambulanslara alınan hastalar, hızlı bir şekilde Bilkent Şehir Hastanesi’ne ve Etlik Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Hastalardan 23’ü refakatçileriyle birlikte Bilkent Şehir Hastanesi’ne, 38’i de Etlik Şehir Hastanesi’ne nakledildi.

Hastaların tahliyesi 3 saat sürdü

Gazze’deki hastaları tahliye etmek için Milli Savunma Bakanlığı tarafından A400M uçağı, 10 kişilik sağlık personeliyle hazır hale getirildi. Uçak, Kayseri’den havalanarak El Ariş Havalimanı’na ulaştı. Mısır Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek El Ariş Havalimanı’na getirilen 61 Gazzeli hasta ve 49 refakatçi, Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Türkiye yerel saatiyle 13.30’da havalanarak 15.30’da Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’na iniş yaptı. Hastalar, hazır bekletilen ambulanslar tarafından tedavilerine başlanmak üzere hastanelere sevk edildi.

Gazze’den 88 hasta getirildi

Geçtiğimiz günlerde de Gazze’den Türkiye’ye 27 hasta ve 13 refakatçi getirilmişti. Böylelikle Türkiye’ye getirilen Gazzeli hasta sayısı 88 oldu.