Çarkları dönen bıçakçıların yoğun mesaisi başladı

Erzincan Demirciler Odası Başkanı Mustafa Papuçcu: "Vatandaşlarımızdan bıçağı keskinleştirirken işin ehline emanet etmelerini istiyoruz"

Çarkları dönen bıçakçıların yoğun mesaisi başladı

Hayvancılıkta Türkiye'nin önemli merkezlerinden olan Erzincan ve Kars'ta, Kurban Bayramı öncesinde hem satış hem de bileme siparişleri artan bıçakçıların yoğun mesaisi başladı.

Erzincan ve Kars'ta, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala siparişleri yetiştirmeye çalışan bıçak ustaları, çarklarını döndürerek hummalı bir çalışma yürütüyor. Söz konusu kentlerde bıçak üretimi ve bileyicilik yapan esnaf, Kurban Bayramı öncesinde yoğun mesai harcıyor.

Vatandaşlar da kurban kesiminde kullanacakları bıçaklarını keskinleştirmek ya da bakımını yaptırmak için bıçakçılara giderek işi uzmanına yaptırıyor.

Erzincan Demirciler Odası Başkanı Mustafa Papuçcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada Türk çeliğinin makbul olduğunu hatırlatarak, "Vatandaşlara seyyar satılan, kaçak getirilen bıçaklara rağbet etmemeleri, yerli malı olarak yerli bıçağımızı kullanmalarını öneriyoruz." dedi.

Papuçcu, bayramda kullanılacak bıçakların bıçak ustalarına biletilmesi tavsiyesinde bulunarak, "Vatandaşlarımızdan bıçağı keskinleştirirken işin ehline emanet etmelerini istiyoruz. Çünkü eğer bıçağı ehline vermezsek herhangi bir yerde kendimiz kendi çabamızla keskinleştirirsek keseceğimiz hayvana da bıçağa da yazık ederiz, hayvana eziyet ederiz." diye konuştu.

- "Bıçak ne kadar kaliteli olursa kurban daha az eziyetle teslim olur"

Erzincanlı bıçak ustası Uğur Yıldırım ise, Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle yoğunluk içerisine girdiklerini söyleyerek, "Müşterilerimize Çin malından ziyade yerli malı kullanmalarını öneriyoruz. Bıçak ne kadar kaliteli olursa kurban daha az eziyetle teslim olur. Nihayetinde sene de bir gün olan ibadetimizde kurbana eziyet etmemeliyiz." ifadelerini kullandı.

Bıçak bileme yaptıracak vatandaşların bu işi son bırakmamasını isteyen Yıldırım, "Genellikle kurbana yönelik malzemelerin bilenmesi bu sezonda daha yoğun oluyor. Bıçağın hazır vaziyete gelmesi ortalama 15 dakikamızı alıyor." diye konuştu.

Yaklaşık 32 yıldır bıçak ustalığı yapan Yıldırım, bileme işleminin ehil ellerde yapılması gerektiğini ifade ederek, "Dışarıda çalışan seyyar arkadaşlarımız var. Tornacı emeklisi, ağır bakımdan emekli veya dışarı bir tane taş atıp yarım iş yapanlar var, bu işi de bilen yapmalı. Bıçaklar bu işi yapan esnafa yaptırırlarsa kurban daha rahat kesilir." değerlendirmesinde bulundu.

Bıçak bileten vatandaşlardan Ali Rıza Özdemir de, Kurban Bayramı öncesi bıçakların bakımını yaptırmak istediklerini belirterek, "Bu iş son güne kalınca karışıklık oluyor, doğru dürüst bıçak bilemesi yapılmıyor veya unutuluyor. Bıçak zamanında ustasına getirilince usta için de bizim için de kolaylık oluyor." diye konuştu.

- "Bugünlerde yoğunluk başladı"

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde baba mesleğini 30 yıldan bu yana sürdüren 48 yaşındaki bıçak ustası Ufuk Atagün, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların bıçak, satır, balta gibi aletlerini bileme işlerinin yoğunlaştığını söyledi.

Kurban hazırlıkları kapsamında çok sayıda vatandaş yeni bıçak alırken bazılarının ise eski bıçaklarını bilemeyi tercih ettiğini aktaran Atagün, şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız bayram yaklaştıkça balta, keser, bıçak, satırlarını getirmeye başladı. Biz de bu aletlerin ağızlarını keskinleştiriyoruz. Bu günlerde yoğunluk başladı. Aletleri 3-5 liradan biliyoruz. Vatandaşlarımızın son günleri beklemeden bayramda kullanılacak aletleri şimdiden hazırlaması gerekir. Bütün İslam aleminin bayramı hayırlı olsun inşallah." diye konuştu.

Kentte bıçak bileten Turan Çetinkaya ise, kurbanlıkların eziyet çekmemesi için bıçakların keskin olması gerektiğini belirterek, "Bayram hazırlıklarına başladığımız bu günlerde bıçak, balta satırlarımızı biletmeye geldik. Şimdiden bütün Müslümanların bayramı hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

AA

YORUM EKLE