Son Dakika

DAUM'un deprem projesine TÜBİTAK desteği

DEU Deprem Araştırma Merkezince İzmir'de olası bir yıkıcı depremin tarihinin belirlenmesi ve Kuzey Anadolu Fayı'nın üçüncü kolunun araştırılmasına ilişkin iki projeye TÜBİTAK destek çıktı.

Genel 26.07.2017, 14:16
DAUM'un deprem projesine TÜBİTAK desteği

İZMİR (AA) - Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezince (DAUM) İzmir'de olası bir yıkıcı depremin tarihinin belirlenmesi ve Kuzey Anadolu Fayı'nın üçüncü kolunun araştırılmasına ilişkin hazırlanan iki projeye TÜBİTAK destek verdi.

Dokuz Eylül Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 2023 yılına kadar Türkiye'de yıkıcı deprem oluşturabilecek 500 fayın deprem geçmişine ve fay özelliklerine bakılacağını ifade etti. Bu kapsamda TÜBİTAK'ın desteğini de alan bir proje hazırladıklarını aktaran Sözbilir, İzmir bölgesindeki en tehlikeli beş fay üzerinde hendekler açılacağını belirtti.

Sözbilir, destek alan ikinci projeyle de Kuzey Anadolu Fayı'nın İzmir-Balıkesir Transfer Zonu üzerindeki olası etkilerinin inceleceğini ifade etti.

Projelerin iki yıllık bir süreci kapsadığını bildiren Sözbilir, "TÜBİTAK'ın desteğini alan projelerden biri 'İzmir ili Yerleşim Alanından Geçen Diri Fayların Paleosismolojisi', diğeri ise 'Kuzey Anadolu Fayı ile İzmir- Balıkesir Transfer Zonu'nun ilişkisi.' İlk projemizde İzmir için en tehlikeli olarak görülen 5 faya hendek açarak, buradan örnekler alacağız. Daha sonra bunları inceleyerek hangi fayların ne zaman kırılabileceğini tespit etmeye çalışacağız." bilgisini verdi.

"Yıkıcı depremin tarihini de verebiliriz"

Sözbilir, proje kapsamında yer alan İzmir fayının en son 329 yıl önce kırıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu hattın önemi, üzerinde çok sayıda yapılaşma olması. Dolayısıyla bu fayın geçmişini bilmemiz büyük önem taşıyor. Bunu tespit edebilirsek bu faydan kaynaklı bir sonraki yıkıcı depremin tarihini de verebiliriz. Yürüteceğimiz çalışma sonucu bu verilere 2018’de ulaşmayı planlıyoruz."

Muhabir: Eşber Ayaydın

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@