Renault 2018’de toplam pazar liderliğini devam ettirdi

-Renault, 2018 yılında 19. kez binek otomobil pazarı liderliğini ve toplam pazar liderliğini elde etti - Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: - "Hükumetimizin zamanında müdahalesi ile ÖTV ve KDV indirimi desteği sayesinde yılı, 621 bin seviyesinde bir pazar ile kapattık"

Renault 2018’de toplam pazar liderliğini devam ettirdi

İSTANBUL (AA) - Renault, 2018 yılında 19. kez binek otomobil pazarı liderliğini ve toplam pazar liderliğini elde ederek bu alandaki konumunu sürdürdü.

Renault Grubu’nun (Renault ve Dacia) açıklamasına göre, grup, 2018 yılında toplam pazarda 115 bin 757 satış adedi gerçekleştirirken, binek ve hafif ticari araç pazarından yüzde 18,6 pay aldı.

Renault, 2018 yılında 19. kez binek otomobil pazarı liderliğini ve toplam pazar liderliğini elde etti. Binek ve hafif ticari araç pazarından 85 bin 839 adet satış rakamı ile yüzde 13,8 pay alan Renault, binek otomobil pazarında ise 76 bin 931 adet satış adedi ve yüzde 15,8 pazar payına ulaşarak 19. kez binek otomobil pazar lideri oldu.

Türkiye'nin en çok satılan model sıralamasında, ilk beş arasında Oyak Renault’da üretilen Renault modelleri yer alıyor. Megane Sedan 29 bin 381 adet ile 2. sırada yer alırken, Clio HB 22 bin 638 adet ile 5. sırada yer alıyor.

Dacia markası ise 29 bin 918 satış adedi ve yüzde 4,8 pazar payı ile 2018 yılını, toplam pazarda marka sıralamasında 8. sırada tamamladı.

- Renault Grubu’nun 2018 yılındaki ödülleri


Renault Grubu, 2018 yılında Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmalarla birçok ödül aldı. Dacia ile ‘’Küçük Bütçeyle Büyük Başarı’’ kategorisinde Altın Effie ödülünün sahibi olan Renault Grubu, Dacia Duster lansmanı ile 1 Kristal, Renault ve Dacia markalarına ait farklı projelerle ise 3 gümüş ile 4 bronz ödülün sahibi oldu.

Dünya’da bir ilk olan Renault&Getir işbirliği ile dakikalar içinde kullanıcıları Megane Sedan ile buluşturan çalışmayla, Renault MMA Smarties Ödülleri’nde 6 ödüle layık görüldü.

Renault Grubu, 2018’de 1 büyük ödül olmak üzere toplamda 14 Felis ödülü aldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından düzenlenen 2018 Satış ve İletişim Ödülleri’nin verildiği törende ise Renault, satış kategorisinde “Türkiye’nin En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası” ve “Türkiye’nin En Çok Satılan Binek Otomobil Markası” ödüllerinin sahibi oldu. İletişim kategorisinde Renault, Şerit Takip Sistemi – Çizgini Bozma çalışması ile “Yılın Gazete Uygulaması” seçildi. Ayrıca basın mensuplarının, 2018 yılında katıldıkları marka ve modellerin test sürüşü ya da tanıtım etkinliklerini değerlendirdikleri özel kategoride Dacia Duster “Yılın Basın Lansmanı” seçildi.

- "Devletin açıkladığı desteğe devam kararı, yıla umutlu bir başlangıç yapmamızı sağladı"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

"Sektör açısından iyi başlayan 2018, döviz piyasalarına yönelik Türkiye’ye dışarıdan yapılan yoğun spekülatif müdahalelerin ardından, yıl içinde planlarımızı revize ettiğimiz bir yıl oldu. Hükumetimizin zamanında müdahalesi ile ÖTV ve KDV indirimi desteği sayesinde yılı, 621 bin seviyesinde bir pazar ile kapattık." ifadelerini kullandı.

2018 yılında farklı alanlarda önemli yol kat ettiklerini belirten Çağda, şunları kaydetti:

“Renault markası olarak 19. binek otomobil liderliği unvanının yanı sıra geçtiğimiz yıl, 14 yıl aradan sonra elde ettiğimiz toplam pazar liderliğini, 2018 yılında da sürdürmüş olmanın gururunu yaşıyoruz. Satış performansının yanı sıra, lider marka ve sektörün en önemli oyuncularından biri olmanın getirdiği sorumluluklarımızı da unutmadık. En büyük önceliklerimizden olan koşulsuz müşteri memnuniyeti, bayi mutluluğu ve çalışan memnuniyeti konusunda da 2018 yılında önemli yol kat ettik.

2019 yılının başında devletin açıkladığı desteğe devam kararı, yıla umutlu bir başlangıç yapmamızı sağladı. 2019 yılı otomotiv pazarının 400-450 bin bandında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye'nizin can damarı sektörlerinden biri olan otomotivin ihracattaki liderliğini 2019’da da sürdüreceğine inanıyoruz. Bu yıl Renault Mais olarak ana gündemimiz, pazara sunacağımız yeni modellerimiz ve büyük bir dijital dönüşüm içinde olan otomotiv sektöründe liderliğimize yaraşır dönüşüm stratejilerine odaklandığımız, paydaşlarımıza katma değer sağlayacak tüm noktalarda daha iyiye ulaşacağımız bir yıl olacak."

YORUM EKLE