Bayburt Gençlik Merkezi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren gençlik liderleri ile gönüllü üyeler, ‘Gençlerin İyilik Ağacı’ projesi dahilinde köy camisinde temizlik yaptılar. Bayburt merkeze bağlı Kurucakol köyünün camisini köy sakinleriyle birlikte pırıl pırıl yapan gençlerin gönüllü olarak yaptıkları temizlik, takdir topladı.

Gençlik merkezi gönüllüsü gençleri kapıda karşılayan köyün kadınları iş bölümü yaparak gençlere kolaylık sağladılar. Gönüllü gençler, bir yandan kovalara suyu doldurup camları silip, tozları alırken bir yandan da elektrikli süpürgeyle halıları süpürdüler. Yapılan temizlikle geçmişi yad ettiğini, eskiden yaptıkları İmece usulü köy temizliklerini hatırlayan köy sakinlerinden Sare Karatay, "Temizlik çok güzel gidiyor. Genç kızlarımız geldi, temizliğimiz daha da bir güzel oldu. Eskiden imece usulü yaptığımız temizliklere benzedi. Babaannemizin köyüne temizlik yapmaya giderdik, orada kızlar toplanır temizlik yapardık. Büyüklerimiz bize çay yapar, yiyecek hazırlar oturup yer, içerdik. Sonrasında temizliğe kaldığımız yerden devam ederdik. Şimdi o gelenek kalmadı, bugün biraz da eskiyi yad ettim, o günler aklıma geldi" diyerek konuştu. Dört bir yandan temizliğe başlayarak, köy sakinleriyle birlikte temizliğin sonuna geldiklerini söyleyen Gençlik Merkezinde görevli Gençlik Lideri Sinem Midilli, "Bugün de Kurucakol köyüne geldik, arkadaşlarımızla birlikte temizlik yapıyoruz. Köydeki değerli teyzelerimizle beraber hoş sohbet eşliğinde faaliyetimiz son bulacak" dedi.

Hep bir elden temizliği bitiren gençlere teşekkür eden köydeki kadınlar, evlerinden getirdikleri yiyeceklerle üniversite öğrencisi gençlere yemek ziyafeti çektiler. Bir süre hep birlikte çay eşliğinde sohbet eden köy sakinleriyle üniversiteli genç gönüllüler, güzel bir gün geçirdiklerini ve hiç yorulmadıklarını ifade ettiler.

Gençlik Merkezi Gençlik Liderlerinden Kadir Köprücü ise, amaçlarının yaptıkları faaliyetlerle iyiliği yaymak, iyiliğe teşvik etmek olduğunu belirterek, bugünkü etkinlikten bahsetti. Emeği geçen gönüllü gençlere ve köy sakinlerine teşekkür eden Köprücü, "Bayburt Gençlik Merkezi olarak, bugünkü etkinliğimiz gönüllü gençlerimizle birlikte Bayburt Merkeze bağlı Kurucakol köyündeki köy camisini temizlemek olacak. Gönüllü gençlerimizle beraber geldik, camimizi temizleyeceğiz. Bu temizlikte herhangi bir ücret almadan, gençlerimiz tamamen gönüllü olarak çalışacaklar. ’Gençlerin İyilik Ağacı’ projesi adı altında birçok faaliyete imza atıyoruz. Amacımız iyiliği yaymak, iyiliğe teşvik etmek. Gerçekleştirdiğimiz temizlikte emeği geçen gönüllü gençlerimize ve köy sakinlerine çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.