Mersin Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz aylarda Gülnar’da hizmete açtığı çocuk atölyesi, hem çocuklara yönelik nitelikli eğitim vermeye, hem de aileleri bilinçlendirmeye yönelik uygulamalara devam ediyor.

Uygulamalar bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından, Gülnar’da yaklaşık 1 ay önce hizmet vermeye başlayan Gülnar Çocuk Atölyesindeki çocukların ailelerine yönelik, ‘Ebeveyn Yolculuğu’ başlıklı seminer gerçekleştirildi. Seminerde Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanışık; çocukların gelişimi, çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği, ebeveynlikte yapılması ve yapılmaması gereken davranışları ailelere aktardı.

“Gülnar Çocuk Atölyemiz, yaklaşık 1 ay önce hizmet vermeye başladı”

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanışık, Gülnar Çocuk Atölyesinde gerçekleştirdikleri sunumdan söz ederek, “Gülnar Çocuk Atölyemiz, hizmete başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. 1 aydır çocuklarımız ve ebeveynleri atölyemizden faydalanmaktalar. Bu süreç içerisinde ebeveynlerimizin de yolculuğunu desteklemek için, bugün ‘Ebeveyn Yolculuğu’ adı altında bir seminer düzenledik. Ebeveynlerimizin de tam ve istekli katılımıyla sunumumuzu gerçekleştirdik” dedi. Ebeveynlerin geri dönüşlerinin oldukça olumlu olduğundan da söz eden Tanışık, “Ebeveynlerimizin katılımları gayet aktifti. Süreci değerlendirdiğimizde onlardan da olumlu geri dönüş aldık” diye konuştu.

“Çocukların gelişim özelliklerini birebir takip ediyoruz”

Gülnar Çocuk Atölyesine katılımın gün geçtikçe arttığını sözlerine ekleyen Tanışık, “Şu an 22 aktif öğrencimiz bulunmakta. Öğrencilerimizin gelişme alanlarına yönelik bütün etkinlik ve aktiviteler, gün içerisinde eğitmenlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı. Ebeveynlere yönelik bilgilendirici sunumların devam edeceğini kaydeden Tanışık, “Ebeveynlerimiz çocuklarını teslim aldıktan sonra, çocukların gelişim özelliklerini birebir takip ediyoruz. Bu süreç içerisinde çocuklarımızın aile hayatlarında da desteklenmesi gereken durumları gözlemliyor ve belirlediğimiz konu başlıklarıyla ilgili olarak ebeveynlerimize aile danışmanlığı hizmeti ile seminerler veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu seminerler, ertelediklerimizi öne almayı sağlıyor”

Ebeveynlerden Zeliha Aktaş, çocuğunun 1 aydır Gülnar Çocuk Atölyesinde eğitim aldığından söz ederek, “Çok keyifli ve güzel geçiyor. Okula gitmek konusunda biraz sıkılma evresi yaşamıştı. Burası bizim için çok büyük bir artı oldu. Veliler olarak sorumluluklarımız bitmiyor. Bunları bir kere daha vurgulayarak dinlemek çok hoştu. Açıkçası bu seminerler, ertelediklerimizi öne almayı sağlıyor ve bundan dolayı memnunuz” dedi.

“Çocuğum memnun oldukça ben daha çok memnun oluyorum”

Ebeveynlerden Kader Kırmızı ise, “Gülnar Çocuk Atölyesi daha yeni açıldı ve 1 aydır buradayız ama çok memnunuz. Çocuğum önceki okulundan daha mutlu, her gün buraya gelmek istiyor. Öğretmenimizden de çok memnun. Çocuğum memnun oldukça, ben daha çok memnun oluyorum. O mutlu olsun yeter” ifadelerine yer verdi.