Erzincan Barosundan Güneydoğu Gezisi

Erzincan Barosu Güneydoğu Anadolu Bölgesine gezi programı düzenlendi.

Erzincan Barosundan Güneydoğu Gezisi

 Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk yaptığı açıklamada, “19-23 Nisan tarihleri arası; bir çok medeniyete beşiklik eden Diyarbakır, farklı din, dil ve kültürlerin bir arada yaşadığı Mardin ve Peygamberler diyarı Şanlıurfa'yı ziyaret ettik."İlk günkü gezimizi, masal şehri Mardin'e gerçekleştirdik.

KASIMİYE ve ZİNCİRİYE MEDRESESİ'nden başladık güne, Mardin'in kendine özgü dar sokaklarını biçimlendiren ve bu sokaklara hayat veren tarihi evlerin olduğu ESKİ MARDİN SOKAKLARI ile gezimize devam edip PANAROMİK ŞEHİR TURU yaptık.

Sonraki durağımız Mardin'in sembolü ULU CAMİ oldu, TESBİHÇİLER ve GÜMÜŞÇÜLER ÇARŞISI'nda dolaştık; MARDİN OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ'nü görme fırsatı yakaladık.

Mardin'in incisi Midyat İlçesi'de ilk durağımız 1600 yıllık bir geçmişe sahip MOR GABRİEL MANADTIRI'ydı, Midyatın tepeden en güzel görüldüğü ve sıla dizisinin çekildiği muhteşem bir yer MİDYAT KONUK EVİ'ni ziyaret ettik; ESTEL HANI ve MİDYAT KENT MÜZESİ ile günümüzü tamamladık.

KOCAMAN MUTLU BİR AİLEYİZ

İkinci günkü gezimizi konakladığımız yer, tarihin taşlara yazıldığı DİYARBAKIR’a gerçekleştirdik.

DİYARBAKIR ARKEOLOJİ MÜZESİ ile başladık güne, ikinci durağımız 27 şehit sahabenin de metfun olduğu HZ. SÜLEYMAN CAMİİ oldu.

Ardından tarihi havasını koruyan HASAN PAŞA HANI ve SÜLÜKLÜ HAN'a gittik, CAHİT SITKI TARANCI KÜLTÜR MÜZESİ'ni ziyaret ettik.

Anadolu’nun en eski camisi ve İslâm âleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilen ULU CAMİ'ye gittik, namazımızı kaldık; DÖRT AYAKLI MİNARE, Unesco Dünya Mirası listesindeki en önemli tarihî yapılardan biri olan DİYARBAKIR SURLARI'nı, HEVSEL BAÇELERİ ve GAZİ KÖŞKÜ'nü akabinde şehrin simgesi ON GÖZLÜ KÖPRÜ'yü gördükten sonra günün finalini fasıl eşliğindeki GALA YEMEĞİ'mizle yaptık.

Üçüncü günkü gezimizi, Peygamberler diyarı ŞANLIURFA'ya gerçekleştirdik.

Karagül diyarı, saklı kent HALFETİ İlçesinden başladık güne, tekne turuyla birçok medeniyete ev sahipliği yapan RUMKALE'yi ve sular altında kalan ve "batık kent" olarak nitelendirilen SAVAŞAN KÖYÜ'nü görme fırsatı bulduk.

Şanlıurfa'daki ilk durağımız mutlaka görülmesi gereken, Aynzeliha ve Halil-ür Rahman Gölleri olarak da anılan BALIKLI GÖL oldu, hemen yanında  RİZVANİYE CAMİİ'ni gördükten sonra MEVLİD-İ HALİL CAMİİ ve MAĞARASI'nı (Hz. İbrahim'in doğduğu makam) ziyaret ettik akabinde İSOTÇULAR ÇARŞISI'nı gezip günü bitirdik.

MESLEKTAŞLARIMIZIN MUTLULUĞU İÇİN VARIZ

Doğa güzellikleri ve tarihi, kültürel dokusuyla görülmeye değer, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olan kültür gezimize yoğun katılım gösteren meslektaşlarımıza çok teşekkür ederiz."dedi

YORUM EKLE