banner417

Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır'ın Üç Aylar ve Regâib Gecesi Mesajı

Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır, Ramazan ayının habercisi olan üç ayların başlamasıyla ilgili bir mesaj yayınladı.

Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır'ın Üç Aylar ve Regâib Gecesi Mesajı

Erzincan Müftüsü Yavuz Karabayır mesajında "Yüce Rabbimizin, kullarına olan rahmet ve merhametinin bir göstergesi olarak bizlere ihsan ve ikram buyurduğu mübarek “üç aylar” mevsimine bir kere daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mart Pazartesi günü mübarek üç ayların birincisi olan Recep ayının ilk günü, 22 Mart Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece de mübarek Regaib Kandili’dir.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan ve dini kültürümüzde özel bir yeri bulunan üç aylar, Yüce Mevlamızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı rahmet ve bereket mevsimidir. Üç aylar, her biri ilahî tecellilerle, ihsan ve ikramlarla dopdolu olan Regaip, Mirac, Berat ve Kadir geceleri ile süslenmiş maneviyat iklimidir.

Üç aylar, kalplerimizi tevbe ve istiğfarlarla günahlardan hatalardan arındırmak, ruhlarımızı dua ve ibadetlerle ferahlatmak, kulluk şuurumuzu tazelemek ve Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanmak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimidir.

Üç aylar, yapılan iyiliklere kat kat mükâfat verildiği, yapılan duaların dalga dalga Allah’a ulaştığı,kardeşlik ve paylaşma duygularımızın çoğaldığı feyizli ve bereketli kazanç mevsimidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) üç ayları sevinçle karşılamış ve Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını hakkımızda mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259) diye dua etmiştir.

Bugün dünyanın her yanında bulunan Müslümanlar, bu kutlu üç aylar mevsimini büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılamaktadır. Gölgesi üzerimize düşen on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in heyecanı Mü’min gönülleri sarıp sarmalamaktadır.

Müslümanlar olarak; bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini tövbe, ibadet, hayır hasenatla ihya etmenin ve en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. Kendimiz için, ailemiz için, ülkemiz, milletimiz ve bütün din kardeşlerimiz için bol bol dua etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle İlimizin, ülkemizin, gönül coğrafyamızın mübarek üçaylarını tebrik ediyorum. Mukaddesatımız için canını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. 19 Mart’tan itibaren idrak edeceğimiz üçayların hayır ve bereketlere, birlik ve beraberliğe, ümmetin dirilişine vesile olmasını; ordumuzun muzafferiyetine vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum"dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER