Güney Kore, Kuzey Kore’ye Covid-19 aşısı ve tıbbi malzeme göndermek için teklifte bulundu.

Güney Kore, Kuzey Kore’ye Covid-19 aşısı ve tıbbi malzeme göndermek için teklifte bulundu.

Gözden kaçırmayın

Çöl tozu, astım, koah, gibi akciğer hastalıklarına bağlı ölümleri arttırıyor Çöl tozu, astım, koah, gibi akciğer hastalıklarına bağlı ölümleri arttırıyor

Güney Kore, Covid-19 salgını ile mücadele eden Kuzey Kore’ye yardım talebinde bulundu. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un sözcüsü Kang In-sun tarafından yapılan açıklamada, “Devlet Başkanı Suk-yeol, Kuzey Koreli insanlara Covid-19 aşısı ve tıbbi malzeme sağlama planları yapıyor. Son zamanlarda, Covid-19 salgını ile Kuzey Kore’de şüpheli vakalar patlayıcı şekilde artıyor. Kuzey Kore tarafıyla bu konunun ayrıntılarını konuşacağız” ifadeleri kullanıldı.

Can kaybı 6’ya yükseldi

Kuzey Kore’de açıklanan Covid-19 kaynaklı ilk can kaybından kısa bir süre sonra 5 kişinin daha hayatını kaybettiği ve toplam can kaybının 6 olduğu bildirildi. Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), hayatını kaybeden 6 kişiden 1’inde Omicron mutasyonu tespit edildiğini aktardı. Güney Kore’nin, Covid-19 aşısı ve tıbbı malzeme gönderme teklifine henüz Kuzey Kore’den bir yanıt verilmedi.

Dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 salgınının başından bu yana ülkede vaka görülmediğini savunan Kuzey Kore, dün Pyongyang’da ilk vakanın kayda geçtiğini açıklamıştı.