06.05.2019, 10:25

Hayra Akan hayat ..

Arkadaşlar, Hacı Ali Akın amcayı bizler Erzincan da ismini sadece hayır için yaptığı hizmetler ile bildik, hayır dışında Hacı Ali amcanın herhangi bir makam, mevki, atama, aday etme gibi polemik konusu olacak hiçbir işte adını duymadık.

Hayırsever işadamımız gibi bir çok ismi şehir doğurup belki doyurmadan belki büyütmeden birçok evladını gurbete gönderdi, abartı olmaz sanırım hiç biri Hacı Ali amca kadar vefalı olmadı desek.

Hacı Ali amca şehri ve şehirdekileri insanları tanımaz belki şehirdekiler şahsi olarak amcayı tanımaz ama isim olarak herkes bilir sever sayar ve hayır ile yaad ederler.

Amca darılmış diye duyduk, bizde şehrin sakinleri olarak diyoruzki.

Hacı Ali amca siz rahat olun bu şehrin delisindede velisindede Hacı Ali Akın isminin karşılığı muhabbet ile var.

Allah cömertlerin adını ölümsüz kılar, Nuşirevan, Hz Ebubekir en iyi örnek değilim?

Allah isminizi toplumun gönlüne yazıp sevdirmişse bir insanın yaşama hedefi olan semada hoş sedaya çoktan ulaşmışsınız demektir.

Unutmayın Allah severse sevdirir.

Şuda izin verirseniz Hacı Ali beyden ricamız olsun, buyrun belki sağlığınız sokakta yürümeye el vermeyebilir, çay ocaklarımız müsait bir çay ikram edelim, şehir sizi tanısın sizde sizi sevenleri tanıyın inanın çok şaşıracaksınız.

Yine bir diğer örnek İzzet Paşanın torunu dünyaca ünlü yönetmen Kutluğ Ataman dedesinin yurduna teşrif edip birde yatırım yapmış, üstelik büyük dedesi Mehmet Ali beyin 1888 de kurduğu şirketi aktif hale getirip onun üzerinden iş geliştirmiş.“The New Festival”inde En İyi Film ödülü ve Berlin Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü kazanmış. Basın röportajını Erzincan’ın reklamı olsun diye Erzincan havalimanında yapmış, ödülüde can eline hediye etmiş..

Benzer yapıyı ben Bayburt’ta da görmüştüm Hüsamettin Kaçan beyin Baksı müzesi, Kenan Yavuz beyin kültür evini hep kıskanmışımdır, bizdeki isimleri memleket sevdasıyla zikredince sanki biraz ferahladım.

Arkadaşlar toplumda imtiyaz sahibi insanlar var ve olabilir, şuan bu hakkı kullananlar makam ve güç sahipleri , asıl olması ve kullanması gerekenler toplum hayrına yapılan işlerde yarışıp gayret edenler olmalı..

Metin Ağabeyi de es geçmeyelim..

Bana ne ellerin gülizarından
Benim gonca gülüm Erzincan kokar.
Gönlüm cayır cayır yansa narından
Ocağımda külüm Erzincan kokar.

Çiğdem olur dağlarında açarım
Şahin olur göklerinde uçarım
Mutu Köprüsü’nden öte geçerim
Nefes nefes yolum Erzincan kokar.

Ben her gece karanlığı soyarım
Gökyüzünü renkten renge boyarım
Özlemleri katlar zarfa koyarım
Üzerinde pulum Erzincan kokar.

Hayat teknesinde hamura döndüm
Çiğnene çiğnene çamura döndüm
Baharda açılan domura döndüm
Yaprak yaprak dalım Erzincan kokar.

Yaşadıkça her cefaya alıştım
Sıla dedim, gurbet elle buluştum
Gönül kovanında şevkle çalıştım
Petek petek balım Erzincan kokar.

Metin TOMBUL

Bizim için bizden olan biz olan herkes kıymetlidir.

Eyvallah Saygı ile..

Yorumlar (0)
banner547
2
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@